Özür Çiçeği Ortanca

Anavatanı Japonya olan ortanca çiçeği; yapraklarını kış aylarında döken ve çalı biçiminde olmasıyla bilinir. Yunanca adı; Hydrangea biçimindedir. Ortanca çiçeğinin anlamı ise; Yunanca dilinde kap ve su manalarına gelen sözcüklerden oluşmaktadır. Ortanca çiçekleri; sıcak yaz mevsiminde direkt güneş ışığı almaktan hoşlanmayan bir çiçek türüdür. Fakat gün ışığını seven bir çiçektir. Kış mevsimine gelindiği zaman aşırı soğuk hava koşullarında kalmamasına dikkat etmek önemlidir. Ortanca çiçeğinin yetiştirilmesi gereken toprak çeşidi; killi, geçirgen, asitli, kuvvetli içeriğe sahip, humuslu topraklarda yetiştirilmesi önemlidir. Ortanca çiçeği, saksı içerisinde bakılıyorsa; saksı ve toprak değişimi adına nisan ayı oldukça uygun bir zaman dilimidir.

Hikayesi 

18. yüzyılda İngilizler, 19. yüzyılda Fransızların gözdesi haline gelen ortanca çiçeği aynı şekilde kesme çiçek şeklinde de tercih edilmektedir. Hatta bu çiçeğin, çiçek kısmı kolay bir şekilde kurutulup kuru çiçek şeklinde de kullanılabilir. Ortanca çiçeklerinin birbirini pekiştirdiği birçok anlam bulunur. Bunlar; samimiyet, dostluk, anlayış gibi olup mavi ortanca çiçekleri huzur ve barış anlamını taşır.

Ortanca çiçeğinin bir başka anlamı ise eski Japon söylencesinden günümüze dek gelmiştir. Ortanca çiçeğinin hikayesi şeklinde de bilinen bu durum oldukça farklıdır. Hiç kimseden özür dilemeye, kimsenin gönlünü almayan ve son derece gururlu Japon İmparatoru, sevdiği kızı onu bir daha hiç göremeyecek ailesinden mahrum bıraktığından ötürü, ona bir demet ortanca çiçeği gönderip özür dilemiştir. Bu yüzden de ortanca çiçekleri içten bir biçimde özür dilemeyi simgeleyen bir çiçektir. Bir başka hikayeye göre ortanca çiçekleri; eski bir inanışa göre cadının lanetlediği kişilerin üstündeki laneti kaldırmak adına kullanılan bir çiçek türüymüş.

Yorum ekle

Abone olmak için kaydolun

Marmaraereğlisi TEKİRDAĞ
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
Bu site "reCAPTCHA" ve "Google" tarafından korunmaktadır. | Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları
© 2024 | Tüm hakları bunubiliyormuydunuz.com' a aittir.