Pc Oyunlarının Yararları

Sanıldığının, sakınıldığının aksine dozunda vakit ayrılan bilgisayar, video oyunlarının kişisel gelişime zarardan çok faydası var.

1-Sevdiğiniz şeyi yapıyor olmak sizi rahatlatır, dinlendirir.
Stres yüklü, fazla risk almanızı gerektirmeyecek, ilgi alanınızla aynı doğrultuda kurgulanmışoyunlar oynamak kafa dağıtmanızı sağlar ve mutlu hissetmenizi sağlar. Bir çeşit terapi.

2-Sinir ve öfkenizi kontrollü olarak boşaltmayı sağlar.
Gerçek hayatta kırıp dökmektense sanal bir alemde, sanal rol ve karakterlerin yerine geçerek ortalığı biraz dağıtabilir ve öfkenizi bu sayede dizginleyebilirsiniz. Ama bunu daha çok offline oyunlarda deneyin. Rakibinizin kalbini kırmak istemessiniz. Mesela ben stres atmak için yıllardır GTA’da polis tarafından aranmayı 5 yıldız yapar yakalamaya gelen ekiplerle savaşırım 😀

3-Kişiye asosyallikten çok sosyallik katabilir.
Arkadaşlarınızla beraber oynadığınız bir online oyun beraber bir şeyler paylaşıyorsunuz demektir ve bu siz farkında olmasanız da kişisel gelişiminize ve iletişim yeteneğinize katkı sağlayabilir. Ayrıca oyunun içerisinde etkileşimde bulunduğunuz insanlar ile gerçek hayata oranla daha rahat iletişim kurar ve sosyalleşirsiniz.

4-Takım çalışması bilinci yaratır.
Çoğu online oyun bir takım oluşturularak oynanır. Oynamak için takım olmanıza gerek olmasa da takım çalışması ile görevleri ve bölümleri daha rahat geçebilirsiniz. Bu takım çalışması ve uyumu sağlıklı bir iletişim sayesinde oyun içerisindeki diğer karakterler ve şahıslar ile sağlanabilir. Oyun içerisinde takım çalışması yapmak size gerçek hayat içinde de takım ruhunu benimsetecektir.

5-Yeni bir dil öğrenmenizi sağlayabilir.
Özellikle ingilizce öğrenmek için sürekli altyazılı film ya da dizi izleyen kişilere rastlamışsınızdır. Filmler ve dizilerden ziyade bu konuda en etkili olan şeylerden biri de oynadığınız oyunu öğrenmek istediğiniz dilde oynamaktır. Hatta oyun oynayarak bir dile aşina olmak dizi ve film izlemeye oranla daha etkilidir diyebilirim. Çünkü oyun içerisindeki bölümleri geçebilmek için oyunun yönlendirmelerini anlamak zorundasınızdır ve bu zorunluluk size bilmediğiniz kelimeleri öğrenmenizi, hiç olmazsa tahmin ederek tecrübe etmenizi sağlar.

6-Oyun oynayarak farklı kültürler öğrenebilir ve ufkunuzu açabilir, hayal gücünüzü genişletebilirsiniz.
Öyle rol yapma oyunları var ki, hayatınızda belki de hiç görmeyeceğiniz şeyleri görmenizi sağlar, bilmediğiniz yerleri öğretir, hiç tanık olmayacağınız kültürlere yelken açmanızı sağlar. Örneğin Eyfel Kulesi etrafında geçen bir savaş oyunu. Ya da 1. Dünya Savaşı temalı bir oyun. Afrika’da ormanlar arasındaki kabilelerde rol alabileceğiniz bir oyun. Ve aklınızın alabileceği her türde konuya sahip yüzlerce oyun. Yelpaze bu kadar genişken hayal gücünüzün ve ufkunuzun genişlememesi imkansız.

7-Yaratıcılığınızı ve problem çözme yeteneğinizi geliştirir.
Oyunlar içerisinde karşılaştığınız engelleri aşmak gerçek hayatta da problemleri çözerken daha pratik ve analitik düşünmenizi sağlar. Minecraft, Sims gibi oyunlar yaratıcılığınızı arttırır.

Yorum ekle

Abone olmak için kaydolun

Marmaraereğlisi TEKİRDAĞ
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
Bu site "reCAPTCHA" ve "Google" tarafından korunmaktadır. | Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları
© 2024 | Tüm hakları bunubiliyormuydunuz.com' a aittir.