Pembe ( Ruby ) Çikolatası


Dünya’da yalnızca Güney Amerika’da Brezilya ve Ekvador’da, Afrika’da ise Fildişi Sahili’nde yetişen ruby kakao meyvelerinden gelen, gizli bir dönüşüm sürecinden geçen ve çikolataya dönüşen bu çekirdeğin temel özelliği doğal olarak sunduğu pembe renktir. Pembe rengi elde etmenin sırrı doğru çekirdekleri seçmekte yatar ve özenle seçilen ruby kakao çekirdeğinin özel olarak işlenmesiyle elde edilir.

Kendine özgü doğal renk ve tadını fermente edilmemiş ruby kakao çekirdeklerinden alan çikolata ağızda hafif asit notaları ile yoğun meyvemsi tatlar bırakır. Çikolata gurmesi Argus Kennedy, ruby çikolatasının tadının beyaz çikolata, sütlü çikolata ve ahududunun karışımını andırdığını ve ağızda hem tatlı hem de ekşi bir tat bıraktığını belirtir.Ağızda bıraktığı ekşi tadın yoğun kırmızı meyveleri anımsatması ve bu tadın hiç bir aroma kullanılmadan doğal yollarla elde edilmesi ruby çikolatayı özel kılar.

Günümüzde birçok firma ruby çikolata kullanarak çeşitli ürünler piyasaya sürmektedir. Yakut çikolata adıyla da biliniyor

Rengini meyvelerinden veya katkı maddelerinden alıyormuş gibi görünse de aslında içeriğinde herhangi bir katkı maddesi veya meyve bulunmuyor. Tamamen kakao çekirdeklerinin içinde bulunan pigmentler sayesinde pembe çikolata ortaya çıkıyor. Bu harika çikolatanın diğer bir adı da yakut çikolata olarak bilinmektedir. Çekirdekler, fermantasyon ve kurutma gibi pek çok işlemlerden geçtikten sonra pembe renkli bir toz elde ediliyor ve ardından çikolata dönüşüyor.

Ruby hakkında en çok merak edilenlerden birisi de kesinlikle tadı olmuştur. Sütlü, bitter veya beyaz çikolatada o alışık olduğumuz yoğun kakao tadı yok. Ruby tadanlar genellikle bu çikolata hakkında onun tatlı bir çikolata olmadığını söylemektedir.

Yorum ekle

Abone olmak için kaydolun

Marmaraereğlisi TEKİRDAĞ
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
Bu site "reCAPTCHA" ve "Google" tarafından korunmaktadır. | Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları
© 2024 | Tüm hakları bunubiliyormuydunuz.com' a aittir.