Phaistos Diski

Phaistos Diski

Sırrı Çözülemeyen Disk

Girit’te arkeoloji kazıları gerçekleştiren İtalyan arkeolog ve epigrafiy Federico Halbherr bazı kaynaklara göre 1903 bazı kaynaklara göre 1908 yılında Minos Sarayında bulunan, yaklaşık 4000 yıllık olduğu tespit edilen üzerinde 42’si belirgin toplam 242 şekilden oluşan “bir tür yazı” olduğu tahmin edilen figürler bulunan kil tablettir. Pişmiş kilden üretilen tabletin çapı 15.7 cm, kalınlığı 2 cm’dir. Diskin her iki tarafı sarmal şekilde içeri doğru kıvrılan hiyeroglif şekilleriyle kaplıdır.

Diskin üzerindeki yazı sistemi tektir ve benzerine henüz herhangi bir kazıda rastlanmamıştır. Diskin bugüne de bir benzerine daha rastlanmaması sahte olma olasılığını da gündeme getirdi. Diskin sahte olabileceği varsayımlarını tetikleyen unsur ise 1992 yılında Rusya’da, Kuzey Osetya Özerk Cumhuriyeti’nin başkenti Vladikavkaz kentinde yakalanan diskin saht olduğu anlaşılan bir kopyası oldu.
Diskin her iki yüzünde 45 farklı görünümde toplam 241 işaret bulunuyor. Bu işaretlere ayrıntılı olarak anlam vermek elbette ki bir uzmanlık konusudur. Ancak, elde belli bir dil bulunursa, ilişkileri kurmak ve tutarlı bir şekilde yazıyı anlamlandırmak mümkündür.

Yorum ekle

Abone olmak için kaydolun

Marmaraereğlisi TEKİRDAĞ
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
Bu site "reCAPTCHA" ve "Google" tarafından korunmaktadır. | Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları
© 2024 | Tüm hakları bunubiliyormuydunuz.com' a aittir.