Roy Chapman Andrews

Roy Chapman Andrews, 1923 yılında Gobi çölünde ilk dinozor yumurtalarını bulan kişidir. Amerikan Doğa Tarih Müzesi’nde çalışan Andrews birçok dinozor çalışmalarına öncülük yapmıştır.


Roy Chapman Andrews ABD’li gezgin, doğabilimci ve paleontoloji uzmanıdır. 1884 Beloit, Wisconsin’ de doğmuş, 1960 Carmel, Kaliforniya’ da yaşamını yitirmiştir.

1906’da Amerikan Doğa Tarihi müzesinde çalışmaya başlayan Roy Chapman Andrews, müzenin Asya Araştırma Gezileri Bölümü başkanlığına getirilerek, Alaska ve Kore sularındaki gezilere katılmış ve dünyanın önde gelen deniz memelileri koleksiyonlarından birinin oluşturulmasına katkıda bulunmuştur.


1921-1930 arasında Orta Asya’ya geziler düzenleyip, bilinen ilk dinozor yumurtalarını, Himalayalar’ın kuzeyinde ilk dinozor izlerini, bilinen en büyük kara memelisi Baluchitherium dahil birçok soyu tükenmiş memelinin kalıntılarını bulmuştr. Orta Asya’da Taşdevri’ nin başlangıç döneminde insan yaşadığına ilişkin kanıtlar elde etmiştir.

Gobi Çölü’ne gidebilmek için özel araçlar tasarlatmıştır. Günümüzde bazı insanların onu gerçek “Indiana Jones” olarak düşünmeleri gayet normal değil mi?

Yorum ekle

Abone olmak için kaydolun

Marmaraereğlisi TEKİRDAĞ
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
Bu site "reCAPTCHA" ve "Google" tarafından korunmaktadır. | Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları
© 2024 | Tüm hakları bunubiliyormuydunuz.com' a aittir.