Saat Neden Sol Kola Takılır ?

İnsanlar çoğunlukla saatlerini sol bileklerine takarlar. Sebebi ise çoğunluğun sağ elini kullanmasıdır. Yani sağlak olmakla ilgili bir durumdur. Sağ elini kullanan birey için saatin sağ elde olması bir yerlere çarpıp zarar görme olasılığını artırır. Kişinin özel bir durumu yoksa veya farklılık istemiyorsa saat için genel kanı sol bileğe takılması olacaktır.

Kol saatleri yaygınlaşmadan önce insanlar çoğunlukla cep saati kullanıyorlardı. Cep saatleri ise kurmalı ve kurma düğmesi sağda 3 rakamının yanındaydı. Sürekli kurulması gereken bu saatleri cepten çıkartıp sol elle kurmak oldukça çok zordu. Hangi el daha baskın olursa olsun cep saatleri sol cepte durur, sol el ile çıkarılıp bakılır ve sağ el ile kurulurdu.

Günümüzde kol saatleri yaygınlaşıp ayar veya kurma yerleri yine ‘3’ rakamının yanında olunca aynı mantıktan dolayı saatler sol kola takılır oldu. Sağ ellerini kullananlar genelde bu elleri meşgul olduğu için ister cep ister kol saati olsun saate sol kollarını kullanarak bakmayı tercih ederler. Sol ellerini kullananlar ise gerek ayarlama gerek kurma işlemi için mecburiyetten sağ kolu kullanır ve saati yine sol kola takarlar.

Nadirde olsa bazı firmalar solaklar için kol saati üretimi yapmışlar ve bu saatlerde kurma veya ayarlama yeri 6 rakamının yanındadır. Yani rahatlıkla sağ ele takılabilir bu saatler.

Yorum ekle

Abone olmak için kaydolun

Marmaraereğlisi TEKİRDAĞ
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
Bu site "reCAPTCHA" ve "Google" tarafından korunmaktadır. | Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları
© 2024 | Tüm hakları bunubiliyormuydunuz.com' a aittir.