Şans Verdiğine İnanılan Karanfil


Birçok renge sahip bir çiçek türüdür.  Sera içerisinde yetiştirildiği için karanfil çiçeğini her mevsim görmek mümkündür. Bu çiçek Afrika ülkesine aittir ve çoğunlukla Kuzey ile Güney Afrika bölgelerinde bulunur. Bazı türlerini Kuzey Amerika’da görmek mümkün.

Karanfil oldukça güzel bir görünüme sahiptir. İç içe geçen kıvrımlı yaprakları ve adeta bir sanatçının elinden çıkmış gibi renklere sahip olması ve hoş bir kokuya sahip olması, çiçeği sevenler için önemli özelliklerdir.Bir sene içerisinde karanfil iki kez çiçek açar.
Birçok alt türü olduğu için birçok farklı görünüme sahiptir.
Otsu ve çok yıllık bir bitkidir. Bu nedenle her yıl bir karanfil ekmek zorunda kalmazsınız.
Kokusunun hoşluğu nedeni ile karanfil bulunduğu ortamın havasını değiştirir. İnsanlara bu koku adeta huzur verir.
Karanfil çiçeği için oda sıcaklığı önemlidir. Soğuk ortamlarda bu çiçek yetişmez.
Bahçede bakıldıklarında bir karanfil çiçeğinin boyu 40 cm’e kadar ulaşır. Ancak saksıda bakıldığında ise 10 cm civarındadır.
Dallarının uçlarında fırfır görünümlü çiçekler yer alır. Etek kenarlarındaki fırfırlara benzeyen görünümleri bu çiçeğe zariflik katar.
Çiçekleri beş yaprağa sahiptir.

Karanfil çiçeği anlamı, yas demektir. Bu nedenle çelenklerde karanfil kullanılır ve mezarların üzeri karanfiller ile kaplanır. Sevilen bir kişinin ebediyete kavuşması ile o kişiye olan sevgimizi karanfil çiçeği ile belli etmeye çalışırız. Bu yüzden karanfil çiçeğinin bir diğer anlamı ise sevgidir.

Çiçekler sadece bir anlam ile ifade edilmezler. Kendi alt türleri ve renkleri de birçok anlam içerebilir. Bunun için hediye olarak çok fazla tercih edilirler. Karanfil çiçeğinin bir diğer yani bilimsel adı Dianthus Caryophyllus’dur.

Karanfil Çiçeği Faydaları

Karanfil çiçeği faydaları aşağıdaki listede belirtilmiştir. Bu faydalara göz attığınızda etkileneceğini eminiz. Çünkü birçoğu genel olarak bilinmez. Sizde bu faydalardan kazanım sağlamak istiyorsanız, bir karanfil çiçeği sahibi olabilirsiniz.Vücuttaki bakterilerin atılmasına yardımcı olur. Bu neden karanfil tükettiyseniz, daha sık idrar yapabilirsiniz. Çünkü bakterileri idrar yolu ile yok eder.
Cildi tazelediği için bayanlar karanfili bakım amaçlı da kullanırlar.
Karanfil çiçeğinin suyunu içerseniz, diş eti problemlerinize destek vermiş olursunuz.
Sindirim sistemi ile ilgili problemi olanlar karanfil tüketmelidir. Çünkü sindirim ile alakalı sorunları yok edebilir.
Karanfil potasyum ve kalsiyum içerir. Bu da karanfil tüketirsek kemiklerimizin güçleneceği anlamını taşır.
Akciğer kanserinin ilk evreleri için karanfil çiçeği önerilir.
Karanfil hafıza güçlendirir.
Mide bulantısı ve kusma gibi problemlere iyi gelir.
Karanfil çiçeği faydaları arasında akne ve sivilceleri yok etmesi de yer alır. Gençlerin en büyük problemlerinden biri olan sivilcelerin doğal yolla çözümü için karanfil çiçeğini tavsiye ederiz.
Üst solunum yolu hastalıklarının tedavisi için karanfil çiçeği kullanılır.
Stresi azaltır ve yorgunluğa iyi gelir.
Cinsel isteği arttırma özelliğine sahiptir.

Karanfil Çiçeği Hikâyesi

Karanfil çiçeği için iki adet efsane bulunmaktadır. Biri Rönesans dönemine aittir ve diğeri de Hristiyan inancı ile ilgilidir. Rönesans dönemine ait olan karanfil çiçeği hikâyesi, bir gence âşık olan Diana ile ilgilidir. Genç bir çobandır ve Diana, bu çobana birçok kızın hayran olmasından pek hoşlanmaz. Ancak kendi bekâretine de bağlı kalmak zorunda olduğunun farkındadır. Bu nedenle genç çobanın başka kızları görmemesi ve onlara âşık olmaması için bir gün çobanın gözlerini oyar. Gözlerini attığı yerde ise iki adet karanfil çiçeği çıkar.

Diğer Hristiyan efsanesinde ise, Meryem Ana ile Hz. İsa geçmektedir. Hz. İsa çarmıha gerilince Meryem Ana buna dayanamaz ve ağlamaya başlar. Onun ağladığı yerde ise çiçek filizlenir. Bu çiçek elbette karanfildir ve bu nedenle yas çiçeği olarak bilinir.

Yorum ekle

Abone olmak için kaydolun

Marmaraereğlisi TEKİRDAĞ
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
Bu site "reCAPTCHA" ve "Google" tarafından korunmaktadır. | Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları
© 2024 | Tüm hakları bunubiliyormuydunuz.com' a aittir.