Scientology Tarikatı Dini İnancı Nedir?

Scientology Tarikatı’nın Oluşumu Scientology mezhebi felsefi bir hareket temelinde kurulmuştur. Ancak temel fikir galaktik olaylara dayanıyordu. 70’li yıllardan sonra yayılan bu mezhep, 175 milyon yıl önceki olayları dikkate almıştır. Bu mezhebin inancına göre 175 milyon yıl önce yaşamış Xenu adında bir konfederasyon lideri vardır. Bu lider, kendi tarafında olmayan herkesi karanlık bir zindana hapsetmiştir. Bu mağara Hawaii yakınlarında bir volkandır.
Dünya çapında 10 milyon takipçisi olan bu hareket, büyük ölçüde bir psikoloji kültü olarak kabul ediliyor. Bu tarikatın çok katı kuralları vardır. Çoğu kült gibi, malzemeye veya güce önem verilmez. Ancak bedensel veya zihinsel özürlü kişiler bu mezhebe mensup değildir. Bu, kişiler arası ayrımcılığın bir biçimi olarak kabul edilir. Ancak Alman hükümeti bu hareketi bir kült veya din olarak görmüyor. Hatta bu tarikatın kapatılmaya çalışıldığını herkes biliyor. Bu nedenle mezhepler bu akımı bir din olarak yaymak ve yaymak için çok çalışmaktadırlar. Tarikatın kendi adı altında açtığı Scientology şirketinin yolsuzluk da dahil olmak üzere birçok yasa dışı faaliyette bulunduğu iddia edildi. Ancak bu resmi olarak kanıtlanmamıştır. Bu mezhebin mensubu olmayan kimseler böyle bir eğilimi kabul etmezler. Gerilim, polisiye ve bilimkurgu yazarlarının psikolojik yönelimlerinin gelişmesi inanılmaz bir ihtimal ve bunu kabul etmiyorlar. Ancak Ron Hubbard, bu mezhebin yaygın bir din haline gelmesi gerektiğini iddia ediyor. Diğer dinler arasında ayrım yapmanın saçma olduğu görüşünü sundu. Hinduizm, Budizm, Hristiyanlık ve Musevilik gibi dinler Scientology mezhebinin köklerini oluşturur. Bu tarikatın amacı hepsini birleştirmek ve ayrımcılığı ortadan kaldırmaktır. Bu sebepleri göz önünde bulundurarak bu mezhebin bir din olarak yaygınlaşması gerektiğini savunma eğilimindedirler. Dünyada yaygın olan tarikat, 2005 yılından bu yana Türkiye’de de yayılmak için çalışıyor.

Kintoloji kültünün adı Scientology Kilisesi’nden gelmektedir. Tarikatın amacı, kiliseyi tamamen korumak ve bu teorinin geliştirdiği kültü yaymaktır. Tarikatın merkezi Berlin’de bulunuyor. 70’lerde felsefeye dayalı bir teorinin sonucu olarak geliştirilmiştir. Ancak çok geniş bir izleyici kitlesi var. ABD, Almanya, Kanada ve Fransa gibi ülkelerde oldukça yaygındır. Scientology bir kült olarak yaratıldı. Ancak çok geniş bir izleyici kitlesi çekmeye başlayınca başlı başına bir din olarak kabul edildi. Dini Hristiyanlıktan ayırmak için 8 kollu haç o dinin kutsal sembolü haline gelir.

Yorum ekle

Abone olmak için kaydolun

Marmaraereğlisi TEKİRDAĞ
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
Bu site "reCAPTCHA" ve "Google" tarafından korunmaktadır. | Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları
© 2024 | Tüm hakları bunubiliyormuydunuz.com' a aittir.