Selam Otu – Levisticum Officinale

Selam otunun kullanılan kısımlar; kökü, gövdesi ve tohumları’dır. Toplama zamanı ise kökü ilkbaharda, gövdesi ve tohumu Ekimde olacak şekilde toplanır.

Dahilen Kullanılış Biçimi: Kökü; öksürüğü keser, bronşları temizler, idrar söktürür, mide ve bağırsak gazlarını giderir, hazmı kolaylaştırır, iktidarsızlıkta faydalıdır, cinsi yorgunluğu giderir, gut, romatizma, istaska (vücudun su toplaması), müzmin kalp rahatsızlıklarında faydalıdır, böbrekleri temizler, sanlıkta faydalıdır, kabızlığı giderir, boğaz iltihaplarını temizler.

Kullanılışı: Kurutulmuş selam otu kökü toz haline getirilir, 1 çay kaşığı 1 bardak sirke ile içildiğinde mide ve bağırsak gazlarım giderir, yorgun erkeği tekrar dinç hale getirir. Selam otu kökü toz haline getirilip miktar su ile içilirse hazmı kolaylaştırır. Selam otu kökü kaynatılır, çay gibi içilir.

Tohumu: 1 bardak su içerisine bir miktar selam otu tohumu konur, 6 saat bekletilip içilirse karaciğer, dalak, mesane ve böbreklerin çalışmasını regüle eder.
1 bardak sirke içine bir miktar selam otu tohumu konulur, 2 saat bekletilip içilir, kalça ve bel ağrılarını hafifletir, istiskaya iyi gelir, böbrek, mesane ve safra kesesi taşlarını düşürür.

Haricen Kullanılış Biçimi: Selam otu kökü kaynatılarak elde edilen su yüzdeki lekeleri izale eder, boğaz iltihaplarında gargarası faydalı olur. Bu sudan bir miktar banyo suyuna konulup banyo yapılırsa tenasül uzvunu güçlendirir, cildi güzelleştirir, bütün vücudu ısıtır. Taze selam otu kökü ince ince kıyılır dövülüp lapa haline getirilip şişliklere sarıldığında şişlikleri giderir, kramplı adaleleri yumuşatır.

Selam otu yapraklarının ezilmesi ile elde edilen su cilde sürülürse cildi yumuşatır, güzelleştirir, beyazlaştırır. Tenasül organlarında meydana gelen yara ve bereleri yok eder.

Selam otunun Yağı: selam otu kökünden elde edilen yağ sinir sistemi ve deri hastalıklarında kullanılır, boğaz iltihaplarında gargarası faydalı olur.

Yorum ekle

Abone olmak için kaydolun

Marmaraereğlisi TEKİRDAĞ
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
Bu site "reCAPTCHA" ve "Google" tarafından korunmaktadır. | Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları
© 2024 | Tüm hakları bunubiliyormuydunuz.com' a aittir.