Sızma ve Riviera Zeytin Yağı

Toplandıktan sonra zeytinler, ilk aşamada dalından temizlenir ve yıkanır. İkinci aşamada ise kırıcılarda parçalanır ve hamur haline getirilerek ısı altında iyice yoğrulur. Bu yoğrulma esnasında zeytinden 3 madde elde edilir.

· Zeytin yağı
· Kara su
· Pilna maddesi (talaş benzeri bir madde)

Sonrasında ise makinelerde santrifüj yöntemiyle bu maddeler ayrılır. Sonuçta yağ maddesi elde edilir. Peki evlerimizde kullandığımız sızma ve riviera zeytin yağları ne demektir?

Sızma Zeytin Yağı

Dalından koparılarak direk mekanik yöntemlerle yağı ayrıştırılan zeytinin vermiş olduğu yağlara naturel sızma yağı denir. Bu yağda asitlik derecesine göre 3 kısma ayrılır.

– Naturel sızma zeyin yağı : 1 asitlik derecesi altında olan yağ
– 1.natürel sızma zeytin yağı : 1-2 asitlik derecsi arasında olan yağ
– 2.natürel sızma zeytin yağı : 2-3.3 asitlik derecesi arasında olan yağ

Natüral sızma yağ en kaliteli zeytin yağıdır. Tat ve koku mükemmeldir. İçindeki antioksidan ve mineraller çok yüksektir. Yemeklerimizde bol bol tüketebiliriz.

Riviera Zeytin Yağı

Dip zeytini olarak tabir edilen dalından koparak ağaç dibine düşen zeytinler dalından koptuğu anda asitlenmeye başlar. Bu zeytinlerden kimyasal ve ısı işlemlerinden geçtikten sonra tat ve kokusuz olarak yağ elde edilir. asitlik derecesi 3.3 üzerindedir. Yenmeyecek olan bu yağ içine %10-20 arasında sızma zeytin yağı eklenerek tat ve koku bakımından yenebilecek duruma getirilmektedir.bu yüzden yemeklerimizde kullanabilmekteyiz.antioksidan ve mineral yönünden fakirdirler.

Sağlık için seçiminizi gönül rahatlığı ile natürel sızma zeytin yağından yana kullanabiliriz.

Yorum ekle

Abone olmak için kaydolun

Marmaraereğlisi TEKİRDAĞ
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
Bu site "reCAPTCHA" ve "Google" tarafından korunmaktadır. | Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları
© 2024 | Tüm hakları bunubiliyormuydunuz.com' a aittir.