Somatizasyon Nedir ?

İnsanın bir endişesini, kederini veya heyecanını bedeninden yansıtma sürecine “somatizasyon” denilir. Bu süreçte duygular, dönüşerek bedenden yansır hale gelirler. Mesela bir zor bir imtihana girmek, tartışacağın bir kişiyle buluşmak veya heyecanla birini beklemek, para kazanacağını beklerken kaybetmek vb gibi durumlarda; kişide oluşan mide krampı, mideye taş oturması hissi, karın civarında eziklik duyma, ellerin ya da vücudun tümden terlemesi, baş ağrısı veya titreme şeklinde ortaya çıkabilir.

Somatizasyon, bazı ruhi bozukluklarda da gelişir. Histerinin (Histeri veya isteri, psişik ve motor bozukluklar, özellikle duygusal reaksiyonlarda taşkınlık, ani sinirlenme, hareket bozuklukları, geçici kişilik değişimi ve günlük hafıza kaybı gibi çeşitli sistemlere ait psikosomatik şikayetlerle belirgin psikonevrotik bozukluk.) sebep olduğu felçler ve diğer fiziki belirtiler de buna örnektir.

Tedavi Süreci;
Bilişsel-davranışçı psikoterapilerde, somatizasyon tedavisinde öncelikle kişilerin yaşadıkları semptomlarla ilgili negatif düşünceleri belirlenir ve bunların olumlu düşüncelerle değiştirmesi amaçlanır. Burada, kişi belirtileri yaşamaya devam etse de bunları yorumlayış şeklini değiştirerek kişinin daha az sıkıntı yaşaması hedeflenir.

Tedavide nihai hedef şikayetlerin tamamen ortadan kalkmasıdır. Bu kişilerin geçmiş dönem travmatik deneyimleri psikoterapide çalışıldığında, semptomların kademe kademe azaldığını ve bir süre sonra da ortadan kalktığını görürüz. EMDR yöntemi ile travma çalışmasını yapmak son derece hızlı biçimde sonuca ulaşmayı sağlamaktadır. Bu çalışma ile birlikte uygun ilaç tedavisi uygulandığında sürecin daha konforlu ve hızlı işlediği görülür.

Yorum ekle

Abone olmak için kaydolun

Marmaraereğlisi TEKİRDAĞ
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
Bu site "reCAPTCHA" ve "Google" tarafından korunmaktadır. | Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları
© 2024 | Tüm hakları bunubiliyormuydunuz.com' a aittir.