Spor Yapmanın Bilinmeyen 7 Faydası

Hem fiziksel hem de psikolojik faydaları ile yaşam kalitenizi artıran en önemli aktivitelerden biridir. Bir egzersiz rutinine girmek, kilo vermenize yardımcı olmaktan çok daha fazlasını yapar. Vücudun sağlıklı fonksiyonlarını koruyarak, hastalıklara karşı koruma başta olmak üzere sayısız fayda sunar. Fiziksel aktivite her yaşta önemlidir. İster çocuk, ister yetişkin olsun, doğru yapıldığında spor zihinsel sağlığınızı, uyku düzeninizi ve çok daha fazlasını geliştirir.

Neden Spor Yapmalıyız?
Spor yapmak hem bedeni hem de zihin yapısını değiştiren bir deneyimdir. Düzenli egzersiz sağlığınızı destekleyebilir ve hastalıklara yakalanma riskini azaltarak yaşam kalitenizi artırabilirsiniz. Günde en az 30 dakika spor yapmak, şu risklerden korunmanıza yardımcı olabilir;
Koroner kalp hastalığı
Felç
Yüksek tansiyon
Tip 2 diyabet
Meme ve kolon kanseri
Düşme
Depresyon

Çocuklar ve ergenler açısından düzenli spor şunlar gibi eşsiz faydalara sahiptir:
Kemik sağlığını iyileştirmeye yardımcı olur.
Kardiyorespiratuar dayanıklılık ve kas yapısı gelişimini destekler.
Vücudunuzdaki yağ oranını azaltmanıza yardım eder.
Depresyon belirtilerini ortadan kaldırmanıza katkıda bulunur.
Bilişsel becerileri ve konsantre olma yeteneğini destekler.
Spor türüne bağlı olarak, dayanıklılığınızı, gücünüzü, dengenizi veya esnekliğinizi geliştirmek gibi vücudunuz için farklı faydalar elde edersiniz. 
Ancak yaşınız ve cinsiyetiniz gibi faktörler yaptığınız spor ve egzersiz türlerini daha da önemli hale getirebilir. Sağlıklı bir yaşam için yetişkinlerin hem aerobik egzersiz hem de kas güçlendirici aktivitelere katılmaları önerilir.

Aerobik veya kardiyo olarak da bilinen dayanıklılık egzersizlerinden herkes yararlanabilir. Sporcuların kalp atış hızını artıran, daha hızlı nefes almasını ve ter atmanızı sağlayan hemen her aktivite kardiyo olarak değerlendirilir. Aerobik aktiviteler, çok çeşitli egzersizleri içerir. Hareketler sırasında konuşabildiğiniz sporlar orta yoğunlukta, konuşmakta zorluk çektikleriniz ise yoğun olarak kabul edilir. En popüler aerobik aktiviteler yürüme, koşma, bisiklet, yüzme, tenis, basketbol ve doğa yürüyüşüdür.

Ayrıca şınav, ağırlık kaldırma veya direnç bantları kullanma gibi güçlendirme egzersizlerini rutininize dahil etmelisiniz. Kas güçlendirme egzersizleri bacak, kalça, sırt, göğüs, karın, omuz ve kol gibi tüm büyük kas gruplarını çalıştırır. Birçok kişinin bir kardiyo aktivitesi olarak düşündüğü koşmak aynı zamanda kasların güçlenmesine de önemli katkı sağlar. Bu egzersizler, özellikle yaşlandıkça önemli olan kemik ve kas kütlesinin korunmasına yardımcı olur.

Herkesin vücudu eşsiz olsa da ne kadar süreyle spor yapmanız gerektiği konusunda temel standartlar vardır. Sağlığı korumak ve hastalık risklerini azaltmak için uzmanlar her gün yarım saat orta yoğunlukta yapılan fiziksel aktiviteleri önerir. Asgari olarak, her hafta toplam 150 dakika orta yoğunlukta aerobik egzersiz veya her hafta 75 dakika yoğun aerobik egzersiz yapabilirsiniz. Orta ila yoğun bir egzersiz programına başlamadan önce mutlaka doktorunuza başvurmanız tavsiye edilir.

Yetişkinler için önerilen standart egzersiz rutinleri, sağlıklı ve özel tıbbi koşulları olmayan kişilere yöneliktir.
Fiziksel aktivite göğsünüzde ağrıya neden oluyorsa
Şiddetli baş dönmesi nöbetleri geçiriyorsanız
Orta derecede fiziksel aktivite sırasında nefes almakta zorlanıyorsanız
Kalp hastalıkları açısından yüksek risk grubundaysanız
Kalp hastalığınız olabileceğini düşünüyorsanız ya da
Hamileyseniz, herhangi bir spor programa başlamadan önce mutlaka doktorunuza başvurmanız önerilir.

Sporun Yapmanın Faydaları;
Spor yapmak, vücudun daha verimli çalışmasına yardımcı olmak gibi fiziksel faydaları ile dünyadaki birçok insan için favori bir aktivitedir. Spor, yalnızca vücudu güçlendirmeye değil, aynı zamanda tüm vücut koordinasyonunu sağlamak için de önemlidir. Farklı türdeki sporlar, vücudun farklı sistemlerini hedeflese de çoğu kardiyo ve dayanıklılık egzersizlerininin bir kombinasyonunu içerir. Kilo yönetiminden, artan yaşam süresine kadar spor yapmanın 7 fiziksel faydası.

Sağlıklı Kiloyu Korumaya Yardımcı Olur;
Spor yaparak enerji dengesini sağlamak, sağlıklı vücut ağırlığını korumanın en yaygın yoludur. Koşmak ve bisiklete binmek kalori harcamak için çok etkilidir. Araştırmalarda da gösterildiği gibi yaşa ve cinsiyete bağlı olarak önerilen kilo aralığında kalmak, çeşitli hastalıklara yakalanma riskini azaltmaya yardımcı olabilir.
Kalp Sağlığını Destekler;
Egzersizler, kalp kasını güçlendirmek, kan basıncını kontrol etmek ve sağlıklı kolesterol seviyeleri gibi çok önemli faydalarıyla kalp damar sağlığını korur. Birden fazla araştırmaya göre , düzenli fiziksel aktivite kalp krizi geçirme riskini %50 oranında azaltabilir. Ayrıca haftada sadece bir seansın kalbinizi korumaya yardımcı olabileceğine dair artan miktarda kanıt mevcut.
Kansere Yakalanma Riskini Düşürür;
Fiziksel olarak aktif olmanın belirli kanser türlerine yakalanma riskini azaltabileceğine dair güçlü kanıtlar var. 116.000’den fazla kadını kapsayan bir çalışmada, düzenli spor yapan katılımcıların meme kanserine yakalanma olasılığı, sınırlı aktiviteye sahip kadınlara göre %12-21 oranında daha düşük.
Kasları ve Kemikleri Güçlendirir;
Fiziksel aktivite, çocuklar ve gençlerde kemik gelişimini destekler. Yetişkinlerde ise yaşa bağlı kemik ve kas kaybını önlemeye yardımcı olabilir. Menopoz sırasında ve sonrasında kadınların kemik yoğunluğunu ve kas gücünü kaybetmesi yaygındır. Osteoporoz erkeklerde kadınlara göre daha az yaygın olmakla birlikte, 50 yaşından itibaren her 5 erkekten 1’inde zayıflamış kemikler nedeniyle kemik kırıkları yaşanır. Düzenli egzersiz kemiklerinizi, eklemlerinizi ve kaslarınızı güçlendirir. Böylece sizi yaralanmalara ve eklem hastalıklarına karşı koruyabilir.
Yaşam Kalitesini Artırır;
Spor yapmak, sağlıklı vücut fonksiyonları ile yaşam kalitenizi artırabilir. 13 farklı bilimsel çalışmada, düzenli fiziksel aktivitenin yaşamınızı 7 yıla kadar uzatabileceğine dair güçlü kanıtlar var. Araştırmalara göre fiziksel olarak aktif kişiler, aktif olmayan kişilere kıyasla %30 ila %35 gibi daha düşük bir ölüm oranına sahip.
Enerjik Olmanızı Sağlar;
Fiziksel olarak aktif olmak enerjinizi arttırır ve yorgunlukla mücadelenizde en önemli savunmanız olabilir. Spor yaparken, kas hücrelerinde mitokondri adı verilen ve enerji üreten bölmeler oluşur. Ne kadar çok mitokondriniz varsa, enerji kaynağınız o kadar büyük olur. Egzersiz yaptıkça dolaşım da iyileşir. Daha iyi dolaşım, vücudunuzun enerjiyi daha iyi kullanabileceği anlamına gelir.

Yaşam Süresini Uzatır;
Spor sadece gençler için değildir. Aksine, aktif olan yaşlı yetişkinlerin daha sağlıklı olduğu ve ortalama olarak daha uzun yaşadığı gösterilmiştir. Yaşlandıkça aktif kalarak kaslarınızı ve kemiklerinizi güçlendirebilir, düşme ve kalp hastalığı gibi yaşa bağlı artan riskleri azaltabilirsiniz.

Yorum ekle

Abone olmak için kaydolun

Marmaraereğlisi TEKİRDAĞ
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
Bu site "reCAPTCHA" ve "Google" tarafından korunmaktadır. | Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları
© 2024 | Tüm hakları bunubiliyormuydunuz.com' a aittir.