Sporun Zihinsel 7 Faydası

Spor yapmak çoğunlukla fiziksel faydalarıyla öne çıksa da son yıllarda yapılan araştırmalar, fiziksel aktivitelerin zihinsel sağlığınızı da olumlu yönde etkileyebileceğini bulmuştur. İşte modunuzu yükseltmekten, liderlik becerilerinizi geliştirmeye kadar spor yapmanın kanıtlanmış 7 zihinsel faydası.


Ruh Halini İyileştirir;

Spor yapmak ruh halini iyileştirir. Kendinizi mutlu ve rahat hissetmek için fiziksel aktiviteleri deneyebilirsiniz. Spor salonundaki egzersizler ya da açık havada yürüyüşler, daha mutlu ve zinde hissetmenize yardımcı olur, beyin kimyasallarını tetikler.

Konsantrasyonu Artırır;
Spor yapmak, temel zihinsel becerilerinizi keskin tutmanıza yardımcı olur. Düşünme ve analiz etme becerilerini geliştirir. Çoğu zaman spor sırasında bir durumu hızlı bir şekilde analiz etmeniz ve bir karar vermeniz veya bir hamle yapmanız gerekir. Spor sayesinde zihinsel becerileriniz gelişir, işlerinize daha rahat odaklanabilir, konsantrasyonunuzu artırabilirsiniz.

Stresi ve Depresyonu Azaltır;
Fiziksel olarak aktif olmak stres seviyesini düşürmeye katkıda bulunur ve vücudunuzu rahatlatır. Aynı zamanda, fiziksel aktivite endorfin üretimini uyarır. Böylece daha rahat ve daha mutlu hissedersiniz. Endorfinler ayrıca sahada zorlu bir antrenmandan sonra daha rahat ve iyimser hissetmenizi de sağlayabilir.

Uykuyu Teşvik Eder;
Spor uykuya hızlı dalmayı ve derin uyku süresinin uzamasını sağlar. Böylece uyku kalitesini artırır. Deliksiz bir uyku, zihinsel fonksiyonlarınızı desteklemenin yanı sıra ruh halinizi de olumlu etkiler. Spor uykuyu teşvik etse de günün geç saatlerinde spor yapmamaya dikkat etmelisiniz. Yatmadan birkaç saat önceki akşam egzersizleri sizi uyuyamayacak kadar enerjik hale getirebilir.


Özgüveni Artırır;
Spor yapmak öz güveninizi yükseltmenize yardımcı olabilir. Spor yaptığınızda dayanıklılığınızın ve gücünüzün arttığını fark edebilir, kendinizi daha özgür hissedebilirsiniz. Spor size genellikle gurur ve özgüven duygusuna yol açan bir hakimiyet ve kontrol duygusu sağlar. Fiziksel aktiviteyle kazanılan güç ve enerjiyle, oyun alanı dışındaki görevlerde olduğu kadar sahada da başarılı olma olasılığınız yüksektir.

Liderlik Becerilerini Geliştirir;
Futbol ve basketbol gibi takım sporları, liderlik özelliklerini ortaya çıkarmak için her yaştan bireye eşsiz bir ortam sunar. Antrenmanlarda birlikte çalışmak, galibiyeti ya da yenilgiyi paylaşmak sporcuları doğal olarak “takım ruhunu” benimsemeye daha yatkın hale getirmeye katkıda bulunur. Takım ruhuna uygun davranmak, zaman içinde güçlü liderlik niteliklerinin geliştirilmesine yardımcı olur.


Geleceği Şekillendirir;
Sporun fiziksel ve mental faydaları hem yetişkinler hem de çocuklar açısından benzerdir. Yetişkinlerden farklı olarak sporun çocuklara sağladığı eşsiz fayda, küçük yaşta spor yapmaya başlayanların, ileride spor yapma olasılığının çok daha yüksek olmasıdır.

Yorum ekle

Abone olmak için kaydolun

Marmaraereğlisi TEKİRDAĞ
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
Bu site "reCAPTCHA" ve "Google" tarafından korunmaktadır. | Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları
© 2024 | Tüm hakları bunubiliyormuydunuz.com' a aittir.