Tarihin En Garip Vergileri

Özgürlük vergisi

Antik Roma’da köleler belli bir süre sonunda veya bedel ödeyerek özgürlüklerine kavuşabiliyordu. Roma devleti, bedel ödeyerek özgür kalan kölelerin özgürlükleri için vergi ödemesini istiyordu.

Sabun vergisi
Ortaçağ’da Avrupalı devletler sabuna vergi uyguluyordu. Sabun vergisi İngiltere’de 1835’e kadar yürürlükte kaldı.

Şömine vergisi
1660 yılında İngiltere şöminelere vergi uygulamaya başladı. Halk da vergiden kaçmak için şöminelerinin önünü tuğlayla kapattı. Vergi 1689’da yürürlükten kalktı.

Pencere vergisi
Yine İngiltere tarafından uygulanan başka bir vergi de pencere vergisiydi. 1696’da yürürlüğe giren vergi sonrasında evlerde çok az pencere yapılmaya başlandı. İnsan sağlığını tehdit ettiği anlaşılan uygulamaya 1851’de son verildi.

Tuğla vergisi
İngiltere’nin uyguladığı bir başka vergi olan tuğla vergisi, inşaat sahiplerinin kullandıkları tuğla başına vergi ödemesini şart koşuyordu. İnşaatçılar da tuğla sayısını azatlmak için daha büyük tuğlalar kullanmaya başladı. Hükümet de cevap olarak büyük tuğlalara yüksek vergi koydu. Vergi 1850’de yürürlükten kalktı.

Sakal vergisi
Rus Çarı Büyük Petro, 1705 yılında sakalı vergiye bağlayarak Rus erkeklerini tıraş olmaya yönlendirdi. Petro, böylelikle Rusların daha Batılı göründüğünü düşünüyordu.

Tuz vergisi
Fransa’nın uyguladığı tuz vergisi halkta büyük öfkeye yol açarak 1789’daki Fransız Devrimi’ne katkıda bulundu.

Duvar kağıdı vergisi
İngiltere 1712’de desenli duvar kağıtlarına vergi getirdi. İnşaatçılar da ev yaparken düz duvar kağıtları yapıştırıp onları daha sonra boyayarak vergiden kaçmanın yolunu buldu.

Şapka vergisi
İngiltere 1784 yılında bu kez de şapkalara vergi getirdi. Vergiden kurtulmak isteyen şapka imalatçıları ürettikleri ürünlere “şapka” demekten vazgeçti. Hükümet de karşılık olarak başa giyilen her şeye vergi getirdi. Vergi 1811’e kadar yürürlükte kaldı.

Mum vergisi
İngiltere 1789 yılında muma vergi getirdi. Devlet evde mum üretimini yasaklayarak mum imalatını lisansa bağladı. Uygulamanın 1831’de sona ermesiyle mumun popülaritesi hızla arttı.

Televizyon vergisi
İngiltere’de halen uygulamada olan bir vergi. Evinde televizyonu olan her vatandaş yıllık vergi ödemek zorunda. Görme engelliler ise televizyonu göremeyip sadece dinledikleri için verginin yarısını ödüyorlar.

Yorum ekle

Abone olmak için kaydolun

Marmaraereğlisi TEKİRDAĞ
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
Bu site "reCAPTCHA" ve "Google" tarafından korunmaktadır. | Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları
© 2024 | Tüm hakları bunubiliyormuydunuz.com' a aittir.