Tarihin En Önemli 25 Buluş

 

Penisilin
İskoç bilim adamı Alexander Fleming 1928`de ilk antibiyotik olan penisilini bulmasaydı hala mide ülseri, diş apsesi, streptokok boğaz ağrısı, kızıl hastalığı ve laym hastalığı gibi sebeplerden ölüyor olurduk.

Mekanik Saat
İlk mekanik saatin hangisi olduğu konusunda tartışmalar devam etse de biz Çinli monk ve matematikçi I-Hsing tarafından 723`de icat edildiğini varsayıyoruz.

Kopernik Güneş Merkezliliği
1543 yılında ölüm döşeğindeyken, Polonyalı astronom Nicolaus Copernicus Güneş sistemi teorisini yayımladı. Bundan önce Dünya`nın gezegenlerin merkezinde olduğu düşünülüyordu.

Kan Dolaşımı
Tıptaki en büyük keşiflerden olan kan dolaşımı İngiliz hekim William Harvey`e ait.
Dişli Pompa
En önemli Antik Yunan bilim insanlarından olan Arşimet`in ilk su pompasını tasarladığı düşünülüyor. Bugün hala çoğu alanda kullanılıyor.
Yer Çekimi
Newton`un neredeyse herkes tarafından bilinen hikayesi 1664 yılında gerçekleşti.
Pastörizasyon
Fransız bilim insanı Louis Pasteur tarafından 1860`larda yapılan keşif belli yiyeceklerdeki patojenik mikroorganizmaları yok ederek sağlığımızı korumamıza yardımcı oluyor.

Buhar Makinesi
Sanayi Devrimi süresince fabrikalar buhar makinesiyle çalışıyordu. 3 ayrı mucidi var: Thomas Savery, Thomas Newcomen ve en bilineni James Watt.
Klima
Çok eski çağlardan beri ilkel klimalar bulunuyordu. Ancak ilk elektrikli modern klima 1902 yılında Willis Carrier adında genç bir mühendis tarafından Buffalo, New York`ta icat edildi.Elektrik
Elektriğin hayat değiştiren keşfi İngiliz bilim insanı Michael Faraday`a ait. Faraday`in deneyleri sayesinde yapılan icatlar diyamagnetizm, elektromanyetik endüksiyon ve jeneratörleri içeriyor.

DNA
Çoğu insan DNA`nın 1950`lerde Amerikalı biyolog James Watson ve İngiliz hekim Francis Crick tarafından keşfedildiğini düşünse de DNA ilk kez 1860`larda İsveçli kimyager Friedrich Miescher tarafından tanımlandı.

Anestezi
Eskiden anestezi yerine afyon, adamotu ve alkol gibi maddeler kullanılıyordu. Ancak 1847 yılında Amerikalı cerrah Henry Bigelow eter ve kloroformu ilk genel anestezi yöntemi olarak tanıttı, acı dolu operasyonların yapımını fazlasıyla kolaylaştırdı

İzafiyet Teorisi
1905 yılında yayımlanan teori, 20. yüzyılın Newton`dan beri kabul edilen 200 yıllık teorik fizik bilgisini hükümsüz kıldı. Bu teori çok daha modern bir fiziğe yapı taşı oldu.

X-Ray Işınları
Alman fizikçi Wilhelm Conrad Rontgen, 1895 yılında X-Ray ışınlarını keşfetti. Bu buluşu için Fizik alanında verilen ilk Nobel Ödülü`nü 1901 yılında almaya hak kazandı.

Telgraf
Birçok deneyci, 1753`ün başından beri elektriği uzak mesafeden iletişimde kullanmaya çalıştı ancak 1835`te Joseph Henry ve Edward Davy iki yıl sonra ilk telgrafı yaratmalarını sağlayacak kritik elektrikli röleyi keşfedene kadar bu çabalar boşunaydı.

Periyodik Tablo
1869`da kimyager Dimitri Mendeleyev atom ağırlığı ile düzenlendiğinde kimyasal elementlerle benzer özelliklere sahip gruplar oluşturularak dizilebildiğini fark etti. Bu bilgi ile, kimya alanında en önemli keşiflerden biri olan ilk periyodik tabloyu yaratmayı başardı.

Kızılötesi
Kızılötesi ışınım İngiliz astronom William Herschel tarafından 1800 yılında ışığın farklı renklerinde ısıtma etkisini bir prizma kullanarak incelerken keşfedildi. Bugünlerde kızılötesi; izleme, ısıtma, meteoroloji ve astronomi gibi alanlarda kullanılıyor.

Nükleer Manyetik Rezonans
Şimdilerde tıpta çok doğru ve etkin bir tanı aracı olarak kullanılan nükleer manyetik rezonans, ilk kez Amerikalı fizikçi Isidor Rabi tarafından 1938 yılında tanımlandı ve moleküler ışınlarla ölçüldü. 1944 yılında Fizik dalında Nobel Ödülü kazandı.

Döner Kulaklı Pulluk
18. yüzyılda icat edilmiş olan döner kulaklı pulluk, sadece toprağı kazmakla kalmayıp daha sert zeminin ekilmesine de izin veren ilk pulluktu. Onsuz, bugün bildiğimiz tarım ne Kuzey Avrupa`da ne de Orta Amerika`da var olacaktı.

Karanlık Oda
Modern kameranın öncüsü olan Camera Obscura (karanlık oda anlamına geliyor) sanatçılar tarafından hızlı çizimler yapmak için kullanılan optik bir cihazdı. Panjurda açılan iğne deliğiyle dış görünüşün tersine çevrilmiş bir görüntüsünü karanlık bir odada karşı duvara yansıtma prensibi yüzyıllardır bilinmesine rağmen 1568`de Venedikli Daniel Barbaro iğne deliğini yakınsayan mercekle değiştirdi.

Kağıt
Her ne kadar papirüs ve amat Akdeniz dünyasında ve Kolomb öncesi Amerika`da kullanılsa da bu materyaller gerçek kağıt olarak tanımlanmamaktadır. İlk kağıt yapımı süreci, geleneksel olarak mahkeme görevlisi Cai Lun`a atfedilen Doğu Han döneminde (25-220 MS) Çin`de belgelenmiştir.

Teflon
Yemek pişirme malzemeleri arasında en az yapışkan olanı aslında Amerikalı kimyager Roy Plunkett tarafından buzdolabını daha ev dostu yapmak isterken soğutucu akışkanlar için bir yer aradığı sırada yanlışlıkla keşfedildi. Deneylerinde daha sonradan teflon olarak adlandırılan garip kaygan reçineyi bulmuştu.

Doğal Seçilim Teorisi
İkinci Beagle yolculuğunda gözlemlediklerinden esinlenerek sonradan evrim teorisi olarak bilinen teoriyi geliştirmeye başladı.

Sıvı Kristaller
Eğer Avusturyalı botanik fizyolog Friedrich Reinitzer, 1888`de çeşitli kolesterol türevlerinin fiziko-kimyasal özelliklerini incelerken sıvı kristalleri keşfetmeseydi, bugünlerde LCD TV olmayacaktı.

Çocuk Felci Aşısı
26 Mart 1953 günü Amerikalı tıp araştırmacısı Jonas Salk, çocuk felci hastalığına karşı başarılı bir aşı geliştirdiğini açıkladı. 1952 yılında, çocuk felci salgını varken, yalnızca Amerika`da 58.000 vaka ve 3000 ölüm yaşanmıştı.

Yorum ekle

Abone olmak için kaydolun

Marmaraereğlisi TEKİRDAĞ
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
Bu site "reCAPTCHA" ve "Google" tarafından korunmaktadır. | Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları
© 2024 | Tüm hakları bunubiliyormuydunuz.com' a aittir.