Tarihteki İlk Dikiş Makinası

 Dikiş Makinesinin Tarihçesi

Dikiş makinesi tarihi 1790’da İngiliz mucit Thomas Saint’in deri üzerine delikler açılması ve bu delikler üzerinden sürekli olarak iplik geçirilmesini sağlayacak bir makinenin patentini üzerine alması ile başlar ancak bu makine hiçbir zaman üretilmemiştir. 1830 yılında Fransız Barthelemy Thimonier, “zincir dikiş” yöntemini kullanan bir makine yaptı. Bunu takip eden bir düzine yıl içerisinde Thimonier, bu makineden seksen adet üretti ancak bu makineler, işlerinin elinden alınmasından korkan bir grup terzi tarafından yok edildi. Günümüzde kullanılan dikiş makinelerine benzer bir dikiş makinesi ilke kez Amerikalı Walter Hunt (1796-1859) tarafından üretildi. Hunt, 1834 yılında geliştirdiği buluşunda iki makara iplik ve bir dikiş iğnesi kullanarak bir “çapraz dikiş” oluşturdu. Bu dikiş yönteminde iki iplik delikten geçtiğinde birbirlerine kenetleniyordu.

Hunt aynı zamanda çengelli iğnenin de mucididir. Çengelli iğnenin buluşu, Amerikalı Elias Howe’un bundan on iki yıl sonra bir zincir dikiş makinesinin patentini üzerine almasını kolaylaştırdı. Howe, günümüzdeki Singer dikiş makinelerinin atası olan Isaac Singer da dahil olmak üzere pek çok kişiye karşı buluşunun kendisinden izin alınmadan kullanılmaması için savaş verdi. Singer, Hunt’ın makinesinden esinlenerek bir dikiş makinesinin patentini üzerine almaya çalışıyordu. Singer’e karşı açtığı davayı kazanan Howe, bu dava sonucunda Singer’ den telif ücreti aldı. Buna rağmen Singer, dikiş makinelerinin çok sayıda üretilmesini sağlayarak günümüzde dikiş makinesi dendiğinde akla ilk gelen marka olmayı başardı. Hatta kimi ülkelerde insanlar dikiş makinesi yerine Singer sözcüğünü kullanmaktadır.


Türkiye’ ye gelişi ne zaman

İlk Singer dikiş makinesi Türkiye’de 1886 yılında satıldı. Şirket, ilk mağazasını 1904 yılında, fabrikayı ise 1959′da açtı. Singer, Türkiye’de bayilik açan ve fatura kesen ilk yabancı şirket oldu. Singer “doğrudan pazarlama” yöntemlerini kullanan ilk firma oldu. Singer, Türkiye’de izinli pazarlama yöntemini kullanan da ilk firma oldu. Tüketicinin iznini alarak, akşamları ev ziyaretleri ile ürün tanıtımı ve satış yaptılar. Yetkili satıcı modelini Türkiye’de ilk uygulayan şirketlerden biri yine Singer oldu. Türkiye’de kullanma kılavuzunu hazırlayan, yaygın servis hizmeti veren, “garanti kuponu” uygulamasını başlatan, dikiş-nakış konusunda eğitim veren, Türk halkını gaz sobası ve ocak ile tanıştıran ilk kurum da Singer!

Yorum ekle

Abone olmak için kaydolun

Marmaraereğlisi TEKİRDAĞ
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
Bu site "reCAPTCHA" ve "Google" tarafından korunmaktadır. | Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları
© 2024 | Tüm hakları bunubiliyormuydunuz.com' a aittir.