Tekne Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tekne satın alınırken beklentileriniz yüksek olabilir. Bu sebeple hemen her alanda en iyisi olanı almak yerine kendi beğenilerinizi belirleyip size ve ihtiyaçlarınıza en ideal deniz aracını seçebilirsiniz. Örnek verecek olursak; Bir sürat teknesi açık deniz balıkçı kayığı olarak kullanıldığında iyi bir performans göstermeyecektir. Ya da bir yelkenli nehirde kullanılamaz. Bunlar çok uç örnekler fakat önemli olan nokta tek bir teknenin her koşulda uygun olmayacağı gerçeğidir.

Yaşadığınız yerdeki seyre elverişli koşullara bakmanız gerekir. Ne tip tekneler daha yaygın? Bu çevrede yaygın olarak kullanılmakta olan tipteki tekneler ikinci elde daha avantajlı olacaktır.

Tekne satın almadan önce alacağınız teknede ya da bir benzerinde mümkün olduğunca fazla zaman geçirmeye çalışınız.

Çevrenizdeki bir marinayı ya da denizcilikle ilgili kulüpleri ziyaret ederek sizin satın almayı düşündüğünüz teknenin benzerini kullananlarla görüşebilirsiniz. Kullanıcılar teknelerinin iyi ve kötü yanları hakkında bilgi verirken daha açık sözlü olacaklarıdır, ayrıca size kendi teknenizi alırken dikkat edeceğiniz noktalar konusunda çok kıymetli bir bakış açısı kazandıracaktır. Güvenilir acentalar da size kıymetli bilgi ve öneriler sunabilir.

İlgilendiğiniz tip teknelerin yeni ve ikinci el ilanlarını takip ederek tekne piyasasını takip edin. Aynı özelliklerde, aynı model ve yaşlarda bile fiyatlar büyük oranda değişebilmekte, bu sebeple iyi bir araştırma yaparak uygun bir fiyata arzu ettiğiniz tekneyi bulmak sizin elinizde.

Araştırmanızı geniş bir marka ve model çerçevesinde yürütün, sonunda düşündüğünüzden çok değişik bir model ve marka seçimi de yapabilirsiniz. Daha fazla bilgi için aşağıda belirtilen özelliklerde yat ve tekne ilanlarını araştırabilirsiniz:

Yeni Tekneler:

Eğer bir tekneyi 5 seneden fazla kullanmayı düşünüyorsanız ve maddi olarak bunu karşılayabiliyorsanız yeni bir tekne almak iyi bir seçenek olabilir.

Almayı düşündüğünüz tekneyle ilgili olabildiğince fazla yorum okuyun ve suda test sürüşü talep edin. Bu, teknenin tasarımı ve özelliklerine alışmanızı sağlar.

Araştırmanıza bugün YENİ TEKNELER araştırma sayfamızdan başlayabilirsiniz.

Tekne Paylaşımı

Tekne paylaşımı yeni başlayanlar için çok popüler bir yoldur. Bu yöntem teknenin yalnızca tüm kayığın yatırımı değil bakım ve işletme bedellerinin de tekne sahipleri arasında bölünmesine imkan sağlar.

İkinci El Tekneler

İkinci el teknelerin başka avantaj ve kazançları da bulunur:

Güvenlik ekipmanları ve diğer ekstra teçhizatlar dahil olabilir
İkinci el teknelerde, muhtemelen sizin de deneyim kazanırken kaçınılmaz bir biçimde yenilerini ekleyeceğiniz ufak yüzeysel kusurlar olabilir. Yepyeni mükemmel bir tekneyi çizmek sizi eski çiziklere yenisini eklemekten çok daha fazla üzecektir!

İtibarlı bir uzman tarafından yapılmış tarafsız bir değerlendirmeyi göz önünde bulundurmak 2. El tekne almak her koşulda akıllıca bir hareket olacaktır.

Bazı püf noktalar:

Eğer fiberglas teknelerle ilgileniyorsanız yapısal hata ya da darbe kaynaklı çatlaklara dikkat ediniz. Derin çatlaklar sizi potansiyel sorunların habercisidir. Buna karşın teknenin yaşı ile alakalı olan aşınma kaynaklı yüzeysel çatlaklar göz ardı edilebilir.

Teknenin herhangi bir bölümü onarım görmüş ise güven duyulan bir yerde yapıldığına emin olun, ilgili faturaları talep edin.

Alüminyum teknelerde kötü korozyon ve kaynak dikişlerindeki çatlaklara dikkat ediniz. Uyumsuz ya da yamalı boyalar teknenin onarım gördüğünü, dolayısı ile kaza geçirmiş olabileceğini ifade eder.

Omurga kıça doğru hem yatay hem de öne doğru uzanıyorsa, iç korozyon izleri ya da pas çizgileri olup olmadığına bakın, bu izler teknenin bir aşamada su aldığını gösterir.

Teknedeki her nesneyi kaldırıp altını kontrol edin, renk solmaları bakımın ihmal edildiğini gösterir.

Halat ve diğer teçhizatların zayıf ve kötü durumda olmadığına emin olunuz.

Zemindeki yumuşak noktaları, döşemenin durumunu, pencerelerin işlerliği ve iç su lekelerini kontrol ediniz.

Gözlemlerinizde burnunuzu kullanmayı ihmal etmeyin, küf kokularına karşı duyarlı olun.

Motorun iyi korunduğuna emin olun, motor mili titreşimini; pervane üstünde çatlak, motor başlığında korozyon oluşumunu kontrol edin. Motoru çalıştırarak başlangıçta ve yüksek devirlerde su akışını gözlemleyin.

Verdevela cıvatalarının sağlamlığından ve tüm gerekli güvenlik teçhizatlarının mevcut olduğundan emin olun.

Mekanik Ekipmanlar

Açık ve kapalı valfler
Şanzıman (Vites değiştirmede yumuşaklık kontrol edilmeli)
Filtre (Filtre belirli aralıklarla temizlenmeli)
Yağ (Parmaklarınızı kullanarak kir/kum kontrolü yapılabilir, yanık kokusu olmamalıdır.)
Lastik kayışlar ve hortumlar (Aşınma ve çatlak kontrolü yapılmalı)
Düzenli bakımlarına ait servis kayıtlarını inceleyerek tekrar eden arıza olup olmadığı kontrol yapılmalıdır.
Bir elektrik teknisyeni ile dümen, hidrolik ve yakıt hatlarını kontrolünü sağlayınız.

Not: Yukarıdaki bilgiler yalnızca rehberlik amaçlıdır, uzman bir sürveyörün denetiminin yerini tutamaz.

Ek olarak, unutulmamalıdır ki tüm ikinci el tekneler kullanılmış olduğuna dair birtakım izler taşır, incelenirken acele ile gözden çıkarılmamalıdır. Fakat restorasyon için yeterince para, zaman ve sabrınız yoksa bakımı ihmal edilmiş teknelerden kaçınmalısınız.

Pazarlık

Pazar araştırmanızı yürütürken bir kriterler ve sorular listesi oluşturmanız size kolaylık sağlayacaktır. Listeleri birkaç nüsha halinde çoğaltarak tekneleri tutarlı bir biçimde kontrol edebilirsiniz. Bir Excel hesap tablosu da yararlı olabilir.

Araştırmanızı geniş bir yelpazeden belirlediğiniz özelliklere göre yeteri kadar daralttığınızda ilgilendiğiniz tekneler için teklif götürmeye hazırsınız.

Olağanüstü bir pazarlık beklemek realist olmayacaktır. Unutulmamalıdır ki bir şey gerçek olamayacak kadar iyi görünüyorsa gerçektir. İlgilendiğiniz tekne için makul fiyatı biliyorsanız, satıcı ile pazarlık yapmayı deneyin. Pazarlık yapılabilecek tek şey fiyat değildir. Römork, motor ve kullanılacak teçhizatları da pazarlıkta göz önünde bulundurun.

Mutlaka satın almadan önce test sürüşü yapın ve bağımsız bir sürveyörün görüşlerini alın.

Tüm risk alıcıya ait olmak üzere- tekne satın alma prosesini etkileyen pek çok faktör vardır. Bu proses yerine ve tekne tipine göre değişiklik gösterir. İtibarlı bir tekne satış acentası yapmak akıllıca olacaktır.

Araştırma sürecinde sormak isteyebileceğiniz sorular

Tekne hangi aktivitelerde için kullanılmış?
Hangi sıklıkta kullanılmış ve kaç saat yapmış?
Ne zaman satın alınmış?
Neden satılıyor?
Hiç kaza geçirdi mi?
Hangi onarımları geçirdi ve kim tarafından onarıldı?
Tüm bakım kayıtları elinizde mi?
Önemli bir onarım gerekli mi?
Hiç güvenlik muayenesineden geçirildi mi? Ne zaman?
Herhangi bir borcu var mı?
Sahibi kim?
Nerede saklandı?
Fiberglas orijinal mi?
Güverte, döşeme ve iç dizayn ne durumda?
Gövde ve boya ne durumda?
Dahil olan başka aksesuarlar neler?
Römork dahil mi? Dahilse durumu nasıl?
Motor dahil mi? (Marka, model ve durumu nasıl?)

Eğer römork ve motor tekne ile beraber satılıyorsa bunların çıkarılması ya da değiştirilmesi konusunda pazarlık yapabilirsiniz.

Yenilenmiş motorların bulunması kolaydır. Ticari kullanıcılar tarafından pazarlanan yeniye yakın bir motor size yeni bir motordan çok daha ucuza mal olabilir.

Teknenin Tipi

Öncelikle yaşam şeklinizi, maddi durumunuzu ve tekneyi ne amaçla kullanacağınızı (su kayağı, yelkencilik, balıkçılık, gezme vs.) göz önüne alın. Tekneler özel bir alandaki aktiviteler için dizayn edilirler, bu şekilde aradığınız rahatlık, performans, güvenlik ve keyfi sizin ilgilendiğiniz alana yönelik teknelerde bulabilirsiniz. “teknekaravan.com  sitesinde” balıkçı tekneleri, şişme botlar, alüminyum tekneler, katamaranlar, yelkenliler ve motorlu yatları içeren yeni ve ikinci el sürat tekneleri ve yat kategorileri ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

Teknenin Kullanılacağı Yer

Tekne tipinden sonra düşünmeniz gerekli olan ikinci nokta teknenizi nerde kullanacağınızdır. Eğer derin deniz balıkçılığı yapmak istiyorsanız küçük bir bot işinizi görmeyecektir ama aynı bot çevrenizdeki bir nehirde tatlı su balığı avlamak için uygundur. Bu sebeple teknenizi göl, nehir, akdeniz ya da okyanus gibi seçeneklerden hangisinde kullanacağınızı planlamanız gerekir.

Tekne Boyutu

Teknede kaç kişiyle yolculuk yapmayı düşünüyorsunuz? Sadece siz mi, aileniz mi, yoksa daha geniş bir arkadaş grubu mu? Listenizdeki en önemli faktör teknenin taşıma sınırı olacaktır. Kişi sayısına karar verdikten sonra yanınıza alacağınız diğer ihtiyaç malzemelerini(mutfak gereçleri, uyku ve banyo malzemeleri vb.) hesaba katmanız gerekir.

Teknede Çocuklar

Tekne gezintileri çocuklarınızla vakit geçirmek için iyi bir yoldur. Teknenizi satın alırken onların gereksinimlerini da göz önünde bulundurmak önemlidir. Kamarası olan bir tekneyi göz önüne alalım. Botlar, bowrider ve filikalar(deck boat) hatta bazı balıkçı tekneleri kimi zaman çocukların uyku ve güneşten korunma gereksinimlerini karşılayacak küçük kamaralarla donatılmıştır. Çocuklar için bir başka hayati ihtiyaç, can yelekleridir. Çocuklarınız küçükken (1-5 yaş) her bir iki yılda bir can yeleklerini çocukların büyümelerini göz önünde bulundurarak yenilemeniz gerekir. 3-4 yaşın altındaki çocuklar için batmaları durumunda başlarını su düzeyinden yukarda tutacak 1.Tip can yelekleri öneri edilir. Daha büyük çocuklar baş desteği bulunmayan ve hareket serbestisi sağlamayı başaran 2. ya da 3. Tip can yeleklerini kullanabilirler.

Motor Kapasitesi

Tekneniz motor gücüne göre belli bir minimum ve maksimum kapasiteye sahiptir. İhtiyacınız olan motorun boyutu gitmek arzu ettiğiniz yere hızlı mı yoksa daha yavaş mı gitmek arzu ettiğinize bağlıdır. Motorlar sabit motor, dış motor, jet, diesel ve benzinli olarak sınıflandırılabilir.

Demirleme, Kislama ve İskeleler

Teknenizi nerde tutmayı düşünüyorsunuz? Örneğin demirleyecek misiniz yoksa devamlı girip çıkacağınız şekilde marinada mı tutacaksınız veya karayami çekeceksiniz? Eğer karaya çekmeyi romork ile düşünüyorsanız arabanızın yükü çekebilecek güçte olduğundan emin olun.

Tekne Yapımı
Bu teknenizin malzemesiyle alakalıdır. Gövde tipi genelde teknenizi nerde tutacağınız, bakımını nerede yapacağınız ve hangi aktivitelerde kullanacağınıza bağlıdır. Tekne gövdeleri yapıldıkları malzeme bakımından ahşap, alüminyum, fiberglas ve plastik olarak sınıflandırılabilir. Çoğu teknede tek gövde bulunmaktadır fakat katamaran ve trimaranlarda çoklu gövde kategorileri mevcuttur.

Profesyonel Tavsiye Talebi

Belirlediğiniz fonksiyonları içeren listenizle tekne arayışınıza başlamaya hazırsanız bir broker ya da satış acentası size ihtiyaçlarınıza uygun tekneleri gösterebilir. Ayrıca satın alma, güvenlik ve sigorta konularındaki önerileriyle teknenizi güvenle satın almanıza yardımcı olurlar.

Yorumlar
1

Adsız
Mayıs 31, 2022

Kucuk bakikci tekneleri icinde tekne ehliyeti gerekirmi?

Yorum ekle

Abone olmak için kaydolun

Marmaraereğlisi TEKİRDAĞ
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
Bu site "reCAPTCHA" ve "Google" tarafından korunmaktadır. | Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları
© 2024 | Tüm hakları bunubiliyormuydunuz.com' a aittir.