Tekne Ehliyeti Hakkında Bilgiler

Tekne ehliyeti için;

Tekne sahiplerinin ve amatör denizcilerin edinmesi gerekli olan en önemli fotoğraflı belgelerden birisidir. Amatör Denizci Belgesi tekne ehliyeti, 10 BG ve üzerindeki motor kapasitesine sahip tüm teknelerin kullanımı için zorunludur. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından düzenlenen sınavlar sonucu verilen Amatör Denizci Belgesi 14 yaşından büyük tüm kişiler tarafından temin edilebilir.

Tekne ehliyetine müracaat edilirken hazırlanması gereken evrak listesi;

  • Doldurulmuş ve imzalanmış haldeki ADB müracaat formu
  • Başvuru formunda istenilen yere yapıştırılmış 1 adet vesikalık fotoğraf
  • Sınav ücretinin ödendiğine dair banka dekontu
  • 14 – 18 yaş arasındaki adaylar için aileleri tarafından düzenlenmiş muvafakatname
  • Nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisi
  • Sağlık yeterlilik raporu

Tekne Ehliyeti Geçerlilik Süresi ;

Ehliyetler süresiz olarak verilmektedir.Ehliyetler güvenli bir biçimde tekne kullanmamızı engelleyebilecek bir sağlık probleminiz olmadığı sürece yenileme veya güncelleme gerek duyulmaz.
Eğer sağlık problemi yaşadığınız taktirde sağlık durumunuzu belgeleyen raporu liman idarelerine teslim etmeniz yeterli olacaktır.

Tekne Ehliyeti Hangi Alanlarda Kullanılır;
Amatör Denizci Belgesi, spor ve gezi amacı ile gerçekleştirmiş olan mürettebatsız tekne kullanımlarında geçerlidir. 10 BG altındaki motor kapasitesine sahip tekneler için ADB gerekmez. Bu araçları herhangi bir ehliyet istenmeksizin kullanabilirsiniz. Ancak teknenizi ticari amaçla kullanmak veya gemilerde çalışmak istiyorsanız ADB sahibi olmanız yetersizdir. Ticari amaçlı tekne kullanımları ve gemi personeli olarak çalışmak için Gemi adamı Yeterlik Belgesi edinmeniz gerekir. Gemi adamı Yeterlik Belgesi edinmek için en yakın Liman Müdürlüğü’ne başvurmanız yeterli olacaktır.
Tekne Ehliyeti Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz;
Tekne ehliyeti sınavlarında başarılı olmak için devletin açtığı online kurslardan yararlanabilir ve geçmiş senelerde çıkmış soruları inceleyebilirsiniz. Ayrıca Amatör Denizcilik Federasyonu’nun web sitesini de inceleyebilir ve sınav prosedürleri hakkında ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. Kısa süreli ve düzenli bir çalışma ile , tekne ehliyeti sınavlarında başarılı sonuçlar alabilir ve kolaylıkla Amatör Denizci Belgesi sahibi olabilirsiniz. Tekne ehliyetinizi kendinize ait bir tekne veya yat için edinecekseniz.

Yorum ekle

Abone olmak için kaydolun

Marmaraereğlisi TEKİRDAĞ
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
Bu site "reCAPTCHA" ve "Google" tarafından korunmaktadır. | Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları
© 2024 | Tüm hakları bunubiliyormuydunuz.com' a aittir.