Tekne Nedir? İlk Tekne Nasıldı?

Tekne, su üzerinde kalmak ve hareket etmek amacıyla inşa edilen araçlara verilen genel addır. Tarihler boyunca uygarlıkların gelişiminde tekneler büyük rol oynamaktadır. Deniz taşıtları içerisinde bilinen en küçük deniz taşıtı teknelerdir. Dünyanın en keyifli ve eğlenceli aktivitelerin temelini oluşturmaktadır.

Tekne Karavan Resim Galeri

Tarihte ilk tekneler büyük kayıklardan başka şeyler değildir. Bunların tarihi o kadar eskiye dayanır ki tarihçiler bu kayıkların ilkin ne zaman, nerde ve nasıl ortaya çıktığını tam olarak saptayamamışlardır. İnsanlar ellerindeki doğal malzemeye göre oldukça değişik nitelikte kayıklar yapmışlardır. Ormanlık yerlerde ağaç kütükleri birleştirilmiş, bu yöntem ile sal yapılmış veya kütüklerin içleri oyularak oyma kayıklar elde edilmişti. Ağaçların olmadığı yerlerde bambular veya Eskimoların yapmış olduğu gibi üzerine deriden yapılmış tulumlar kullanılmıştı. Bu ilk tekneler dış etkilere çok açıktı ve akıntıların yönüne göre ilerleyebiliyordu ancak. Sonraları basit dallar yardımı ile kayıklara yön vermenin yolu bulundu. Bu dalların yerini zamanla sırık, elde kullanılan kürek ve geminin bordalarına dayanarak çekilen kürekler almıştı.

Tarihte gemi denebilecek büyüklükte tekneler ilkin Mısırda karşımıza çıkmaktadır. Çöllerle yalıtılmış olan Mısır dış dünyayla ilişkisini su yolu ile sürdürürdü. Bu yönden Nil filosu büyük önem arz etmekteydi. Gemiler hem ülke içerisindeki ulaşımı hem de Nübyey’le bağlantıyı sağlardı. Delta limanlarından gemiler Akdeniz’e açılır; Fenike’ye doğru yol alırdı.

Zaman içerisinde teknolojinin ilerlemesi ile teknelerin boyutları kullanılan malzemeler iç ve dış mekanizmalar zamanın şartlarına uyum sağlamıştır.Günümüzde sayısız denebilecek kadar tekne modelleri oluşmuştur.

Yorum ekle

Abone olmak için kaydolun

Marmaraereğlisi TEKİRDAĞ
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
Bu site "reCAPTCHA" ve "Google" tarafından korunmaktadır. | Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları
© 2024 | Tüm hakları bunubiliyormuydunuz.com' a aittir.