Teknelerin Genel Özellikleri

Hepimizin bildiği gibi, bir tekne kıyıya yakın bölgeler de ya da nehirler ve göller gibi iç su yollarında gezinmek için özel olarak tasarlanmış bir deniz aracı türüdür. Tekneyi bir gemiden farklı kılan, elbette, daha küçük boyutu ve daha az taşıma kapasitesidir. Ancak, bir teknenin tanımı boyutu, biçimi ve kapasitesi amacına göre değişir.

Modern anlamında bir tekne, bir geminin yurt dışına taşınacak kadar küçük bir deniz aracı olarak tanımlanırken, 1.000 feet uzunluğunda ölçülen tekneler vardır. Benzer şekilde, kıyıya yakın bölgeler de değil, açık deniz ortamında hizmet sunmayı hedefleyen pek çok tekne vardır. İlginç bir biçimde, “gemiler tekne taşıyabilir, ancak gemiler gemi taşıyamaz.

Tarihsel kanıtlar, teknenin tarihi öncesi zamanlardan beri ulaşım için kullanıldığını göstermektedir. Dugouts adlı bilinen en eski tekneden, deniz taşıtının evrimi şimdi lüks motoryat teknelerinde ulaştı.

Eğlence amaçlı olmasının beraberinde, tekneler, kısa mesafeler söz konusu olduğunda, hem yolcuların hem de yüklerin aktif taşınmasına izin vererek modern ticari dünyada ayrılmaz bir amaca hizmet etmiştir.

  • Elektriksiz veya insan gücüyle çalışan tekneler (sallar, gondollar, kayaklar vb.),

  • Yelkenli tekneler (yelkenli motorlu)

  • Motorlu tekneler (motorla çalışan)

Yorum ekle

Abone olmak için kaydolun

Marmaraereğlisi TEKİRDAĞ
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
Bu site "reCAPTCHA" ve "Google" tarafından korunmaktadır. | Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları
© 2024 | Tüm hakları bunubiliyormuydunuz.com' a aittir.