Tretyakov Devlet Galerisi (Rusya)

 
Dünyanın en büyük Rus Resim ve Heykel koleksiyonunun bulunduğu galeri 1856 yılında Pavel ve Sergey Tretyakov kardeşler tarafından kurulmuş. 1850’li yılların ortalarından itibaren kendi koleksiyonlarını oluşturmaya başlayan kardeşler köklü ancak çok da varlıklı olmayan bir aileden geliyorlar. Özellikle Pavel Tretyakov’un çabaları ile bir araya getirilen koleksiyon bugün dünyanın en önemli sanat müzelerinden birinin temelini oluşturmuş.

1856 yılı galerinin resmi kuruluş tarihi sayılıyor çünkü kardeşler ilk defa bu yıl koleksiyonlarına bir Rus ressama ait parça eklemişler ve sonrasında bunu gelenek haline getirmişler. İlerleyen yıllardan büyüyen koleksiyon sergilenebilmesi için, günümüzde de kullanılan Zamoskvorechye’deki ünlü binasına taşınmış. 1893 yılında eserler; “Pavel ve Sergey Tretyakov – Moskova Şehir Galerisi” adıyla halkın ziyaretine açıldığında, envanterinde Rus sanatçılara ait 1276 tablo, 471 çizim ve 10 heykel bulunmaktaydı.

20. yüzyılın başında ismi değişen müze Sovyetler Birliği’nin 2. Dünya Savaşı’na girmesi ile birlikte zarar görme tehlikesine karşın güvenli bir noktaya taşınmış. 1941 yılında toplamda on yedi vagon ile başkentten Sibirya bölgesinde bulunan Novosibirsk’e taşınmış. 1945 yılında savaşın sona ermesi ile de eski yerine geri getirilmiştir.
Rus altın çağının en önemli sanatçılarından; Perov, Kramskoy, Savrasov, Kuindzhi, Vasilyev, Vasnetsov, Surikov ve Repin başta olmak üzere, müzede bu yazının yazıldığı Mayıs 2019 tarihi itibariyle, 180.000’in üzerinde eser bulunuyor. Farklı dönemlerde yaşamış 250’den fazla ressama ait yapıtların sergilendiği Tretyakov Sanat Galerisi Rus sanatını yakından tanımak için muazzam bir fırsat sunuyor.

Yorum ekle

Abone olmak için kaydolun

Marmaraereğlisi TEKİRDAĞ
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
Bu site "reCAPTCHA" ve "Google" tarafından korunmaktadır. | Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları
© 2024 | Tüm hakları bunubiliyormuydunuz.com' a aittir.