Tupac Shakur

Tupac Amaru Shakur 16 Haziran 1971 de Doğu Harlem, New York, ABD’de doğmuştur. 13 Eylül 1996 da uğradığı saldırı sonucu hayatını kaybetmiştir. , ABD’li rap müzik sanatçısı, şair, senarist, aktör ve yapımcı idi aynı zamanda. 2Pac, Pac ve Makaveli adlarıyla da bilinir.

Doğum adı Lesane Parish Crooks olan Shakur’un ismini Annesi “Tupac Amaru Shakur” olarak değiştirdi. “Tupac Amaru” Hintçe “parlayan yılan” demekti; Shakur ise Arapça “şükür” demektir. Çocukluğunda ona herkes “siyah prens” derdi ve iki yaşındayken babasının kanlı bir araba soygununa karışması aileyi zor durumda bırakmıştı. Nereye taşınsalar ( Bronx, Harlem ) Tupac mutlu olamıyordu. “Hep ağladığımı hatırlarım nereye taşınsak alışamıyordum büyürken hiç arkadaşım olmadı.” Oniki yaşlarında 2pac rol yapmayı şiir yazmayı ve aşk şarkıları yazmayı sevmeye başladığı farketti. O sıralar ailesi Baltimore’a taşındı ve orda Baltimore sanat okuluna gidip sinema eğitimi aldı. Bu okulda 2Pac süper bir potansiyel gösterip öğretmenlerinin gözüne giriyordu ama bu durum fazla sürmedi. O sıra Oakland, Kaliforniya’ya taşındılar ve kendisinin tabiriyle “yanlış kalabalıkla” orda takılmaya başladı. Onbeş yaşındayken Rap yapmaya başladı; şarkı sözleri yazmaya başladı ve kendine MC New York diyordu.

Yirmi yaşlarındayken Tupac 8 kere tutuklanmıştı ve hatta bunların içinde cinsel taciz suçlaması da vardı. Dahası hata dolu ölümlere sebep olmuştu. Tupac’ın çetesiyle rakip bir çetenin çapraz ateşinde 6 yaşındaki bir çocuk ölmüştü. Daha sonra Pac Digital Underground isimli gruba dansçı olarak katıldı. Grubun başarılı olmasıyla Tupac kendini ünlü yapan 2Pacalypse Now adlı kasedini çıkardı. Brenda’s Got A Baby şarkısıyla kariyeri bir roket gibi fırladı. Etkileyici rol yeteneği sayesinde “Juice” isimli bir filmde rol almayı başardı. 2Pac en sonunda ikinci kasedini olan Strictly for my N.I.G.G.A.Z.’ı çıkardı. Kasım 1994’te bir soygunda 5 el vuruldu. Shakur bu olayda Biggie Smalls ve Puff Diddy’i suçladı.

Tupac mucizevi bir şekilde iyileşmiş ve 1995’te Me Against the World kasedini çıkarmıştı.2Pac’ın rol kariyeri Janet Jackson’la oynadığı Poetic Justice filminde doruğa çıktı. Tupac’ın Above The Rim ve daha sonra platin ödül alan Me Against The World ile yükselişi taciz davasıyla son buldu. 2Pac suçlu bulunmadan saatler önce silah zoruyla niyeti hala anlaşılmamış kişilerce soyuldu. Tupac 1 milyon dolara kefaletle serbest bırakıldı.

Salınışından sonra eleştirilere 2 CD’lik All Eyez On Me albümü ile cevap verdi ve 6 milyon sattı. Bu rakam Hip-Hop müziğinde bir devrimdi. Gridlock’d, Bullet ve Gang Related filmlerinde yardımcı oyunculuk yaptı. 7 Eylül 1996 Las Vegas’da kimliği belirsiz kişilerce vuruldu ve 7 gün sonra öldüğü söylendi, ama cenazesi halka açık yapılmadı. Sonrasında hakkında yüzlerce spekülasyon yapıldı. Hayranlarının çoğu onun ölmediğine inanıyor. Hakkında 7 Gün Teorisi (7 Day Theory) ortaya atıldı. Tabi bu efsaneyi çürütecek tezler de ileri sürüldü. “Öldü” dendikten sonra da albümleri çıkmaya devam etti.

Yorum ekle

Abone olmak için kaydolun

Marmaraereğlisi TEKİRDAĞ
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
Bu site "reCAPTCHA" ve "Google" tarafından korunmaktadır. | Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları
© 2024 | Tüm hakları bunubiliyormuydunuz.com' a aittir.