Ulaşım Aracı “Tuk Tuk”


Tuk-Tuk, uzak doğu ülkelerinde şehir içi ulaşımı sağlamak için kullanılan bir tür motor taksidir. Genellikle küçük olmalarından dolayı, diğer araçlara göre trafikte daha rahat hareket ederler. Tuk-Tuk özellikle Tayland ülkesinde yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Bangkok’ta sık görülen Tuk Tuk’lar direksiyonlu ve gidonlu olarak 2 farklı türe sahiptirler. İki zamanlı motora sahip olan Tuk-Tuk’lar; çıkardığı sesten dolayı adını buradan almaktadı

Hindistan’ın 31 kilometre güneyinde, Hint Okyanusu’ndaki ada ülkesi Sri Lanka’da en yaygın ulaşım aracı olan “tuk-tuk”lar, adeta ülkenin yükünü çekiyor.

Uzak Doğu ülkelerinde şehir içi ulaşımı sağlamak için kullanılan bir tür motor taksi olan tuk-tuklar, trafiğin soldan işlediği Sri Lanka’da da vatandaşların günlük işlerini görmek için tercih ediliyor.

Yük ve eşya taşımacılığının yanı sıra taksi olarak da kullanılan araçlar, resmi adıyla Sri Lanka Demokratik Sosyalist Cumhuriyeti’nin tropikal iklim yapısı ile yemyeşil doğasını görmek isteyenlere gezme imkanı da sunuyor.

Küçük olmalarından dolayı diğer araçlara göre trafikte daha rahat hareket eden tuk-tuklar, direksiyonlu ve gidonlu olarak 2 farklı türe sahip.

Kısaca; iki zamanlı motora sahip olan tuk-tuklar, ismini çıkardığı sesten alıyor.

Yorum ekle

Abone olmak için kaydolun

Marmaraereğlisi TEKİRDAĞ
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
Bu site "reCAPTCHA" ve "Google" tarafından korunmaktadır. | Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları
© 2024 | Tüm hakları bunubiliyormuydunuz.com' a aittir.