Ülkelere Göre Tuhaf Batıl İnançlar

 


İspanya: İspanyol inanışlarına göre yerleri süpürürken birinin ayağına süpürge değerse asla evlenemezsiniz. Bu yüzden evlenmek isteyen İspanyollar ayaklarına dikkat etmelidir. İspanyollar yılbaşı gecesi yılın her bir ayı için toplam 12 üzüm yiyorlar. Gece saat 12’de tam 12 üzüm yiyenin şanslı olacağına inanıyorlar ancak işin ilginç yanı ise kimse aynı anda 12 üzümü birden yiyemiyor.

Fransa: Yolda bekleyen bir köpeğin üzerine sağ ayakla basıldığında uğursuzluk, sol ayakla basıldığında uğur getirdiğine inanılır. Yine, Fransız bagetlerinin ne kadar ünlü olduğunu bilirsiniz. Masanın üzerine bir parça bageti ters koyarsanız, açlığa davet olarak görülür. Buna göre icracılar piyasada para ödemeden tek elden alım yapabileceklerdi. Ancak fırıncı, cellatlara ayrılan ekmeği devirdi. Oğulların varsa ve kız istiyorsan, hamile bir kadını kuşhaneye götürebilirsin. Fransız hurafesine göre, hamile bir baykuşla ilgilenen kadının bir kız çocuğu olacağı kesindir. Bir Fransız kilisesinde mum yakmak istiyorsanız, etrafta yanan diğer mumlar yerine çakmak veya kibrit ile yakmalısınız. Çünkü bir mum yakıldığında arzu edilen şeylerin mumu ilk yakana aktarıldığına inanılır. Türkiye’de elden ele bıçak, makas vb. Fransızlara göre birine bıçak vermek “dostluğu bozmak istemek” anlamına gelir. Arkadaşınıza ünlü bir şefin imzasını taşıyan bir bıçak vb. verirseniz. Bir hediye vermek istiyorsanız, arkadaşınız size temsili ödeme olarak bir miktar madeni para vermelidir. Pek çok ülkede neyse ki duvarda asılı olan nallar U şeklindedir. Bunun nedeni uğur getirdiğine inanılmasıdır. Ama Fransa’da nalı ters yönde asarlar ki ayakkabı şansı ayağınıza gelsin.

Mısır: Mısır’da insanların ellerine bir makas aldıklarında bir şeyler kesmeleri gerektiğine inanılır. Makas, kabus gören yastığın altına konur.

Danimarka: Danimarka’da kırık tabak parçaları bir yıl süreyle saklanır. Yıl sonunda kırılan parçalar komşuların evlerine atılır. Böylece parçaların evlere bereket ve para getirdiğine inanılır. Danimarka’nın çok ilginç bir batıl inancı var. İnsanlar evinize yiyecek fırlattıklarında size gerçekten şans dilerler. Danimarkalılar bozulmuş yiyecekleri saklar ve sevdiklerinin evlerine atarlar. Günümüzde çoğu insan, eve zarar vermemek için yemek artıklarını evin içine atmak yerine evin dışına bırakıyor.

Yemen: Yemen’de hamile kadınlar, anne karnındaki bebeklerinin cinsiyetini belirlemek için yılanları kullanıyor. Hamile kadınlara yılanı attırırlar . Yılan ters ise kız, düz ise erkek olduğuna inanılır.

Japonya: Japonya’da çocukların gece midelerini açması büyük bir tehlike olarak görülüyor. Çocukların göbek bağları açıksa fırtına tanrısı olarak kabul ettikleri Raji’nin çocukların göbek bağlarını yiyeceğine inanılır.Japonya’ya giderseniz, iyi şanslar için kül banyosu yapabilirsiniz. Sensoji Tapınağı’nı ziyaret ettiğinizde, ön kapının dışında büyük bir tütsü brülörü göreceksiniz. İnsanlar, bu tarihi Budist tapınağının dumanından geçtiklerinde sağlıklarının ve genel refahlarının düzeleceğine inanıyor. Japonlara göre kedi ya da kedi figürü uğur getirir. Sabahları örümcek görmek bolluk ve bereket getirir. Japon kültüründe en korkulan canavarlardan biri capadolardır. Çocukların kappalar tarafından kaçırıldığına ve nehirde boğulan çocukların kappalarla akraba olduğuna inanılıyordu.

Ruanda: Ruanda’da kadınların keçi etini yiyerek elde ettiğine inanılıyor.

Yorum ekle

Abone olmak için kaydolun

Marmaraereğlisi TEKİRDAĞ
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
Bu site "reCAPTCHA" ve "Google" tarafından korunmaktadır. | Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları
© 2024 | Tüm hakları bunubiliyormuydunuz.com' a aittir.