Uzay Tiyatrosu “Planateryum”


Geleceğin bilim adamlarının yetişmesi için erken yaşta planlama yapmak gerekmektedir. Çocuklar erken yaşlarda çok meraklı olup her şeyi soru sorarak öğrenirler. Bu konu hakkında çoğu zaman cevap alamazlar. Bu nedenle gökbilim eğitiminde çok önemli bir yere sahip olan Gökevleri (Planetaryumlar) bugüne kadar bilinen tüm gökcisimlerinin, hareketlerinin, neden oldukları değişimlerin ve olayların hem eğitim-öğretim hem de eğlence amacıyla bizlere hizmet sunan özel yapılardır.

İnsanların içeriye girdiklerinde uzayı ve evreni birebir 360 derece ve ayrıntılı olarak izledikleri kubbe biçimindeki salonlardır. Astronomi tiyatrosu da denen bu yapı üç boyutlu panoramik görüntü teknolojisini zengin görsel ve ses efektlerle destekleyerek öğrenme sürecini eğlenceye dönüştüren yenilikçi bir eğitim yaklaşımın ürünüdür.

“Uzay Tiyatrosu”, özel bir projektör kullanılarak gerçekçi gökyüzünün benzerlerinin oluşturulduğu kubbe şeklinde bir tiyatrolardır. Yıldız projektörü (Star Projector) yardımıyla, yer, ay veya gezegenlerin güneş etrafındaki konumları ve göreceli hareketleri , takımyıldızların görünümleri gibi pek çok astronomik olay görülebilmektedir. Çoğu yıldız projektörleri farklı eksenler boyunca hareket ederek, yılın istenilen günü için gerçek gökyüzünün görüntüsünü oluşturabilmektedir.

Yorum ekle

Abone olmak için kaydolun

Marmaraereğlisi TEKİRDAĞ
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
Bu site "reCAPTCHA" ve "Google" tarafından korunmaktadır. | Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları
© 2024 | Tüm hakları bunubiliyormuydunuz.com' a aittir.