Vatikan Şehir Devleti

Vatikan, ya da Vatikan Şehir Devleti, İtalya’nın Roma şehrinde bulunan, Hıristiyanlık dininin Katolik mezhebinin yönetim merkezi olan devlet. Yerleşik nüfus 930 civarındadır. Fakat Vatikan turistik bir yer olduğundan bu nüfus turistlerle 1.500’ü aşmaktadır.

Çevresi yüksek duvarlarla kaplıdır ve kameralarla izlenmektedir. Dünyanın yüzölçümü olarak en küçük ülkesidir. Mutlak monarşiye dayalı bir yönetim uygulanır. Devlet başkanı olarak Papa’nın sözleri yasa hükmündedir.

vatikan şehir devleti hakkında bilgiler

Papa, hem devlet başkanı, hem de Katolik mezhebinin ruhani lideridir. Katolik kilisesinin genel başkanı, Vatikan Devleti’nin de başkanı olur. Papa yasama, yürütme ve yargının da başkanıdır. Vatikan’ın, 100 kişilik İsviçre vatandaşı ve Katolik olması şart olan geleneksel giysili muhafızlardan oluşan küçük bir ordusu vardır.

dünyanın en küçük ülkesi

Gezilecek Yerler

-San Pietro Meydanı

Sütunlarla çevrili bu meydan, Papa’nın halka seslendiği, ya da çeşit çeşit organizasyonun gerçekleştirildiği önemli bir meydandır.

-San Pietro Bazilikası

60.000 kişi kapasitesi ile dünyanın büyük kiliselerinden biridir. Roma’nın silüetinde yer edinen San Pietro Bazilikası, Vatikan’da göreceğiniz en önemli yapılardan bir diğeridir ve Michelengelo tarafından tamamlanmış.

Vatikan Müzeleri

Vatikan Müzeleri aslında birbiriyle bağlantılı dev bir müze kompleksi olarak tarif edilebilir. Pinacoteca’da Rafael, Leonardo da Vinci, Caravaggio gibi ünlü sanatçıların eserlerini bu müzelerde görebilmeniz mümkün.

Yorum ekle

Abone olmak için kaydolun

Marmaraereğlisi TEKİRDAĞ
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
Bu site "reCAPTCHA" ve "Google" tarafından korunmaktadır. | Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları
© 2024 | Tüm hakları bunubiliyormuydunuz.com' a aittir.