Venus Fly Trap (Sinek Kapan ) Bitkisi

Venus Fly Trap (Sinek Kapan ) Bitkisi


Sinek kapan bitkisi, bitkiler aleminin en enteresan bitkilerinden biridir. İsminden de anlaşılacağı gibi etobur bitki türüdür. Canlı sinek kapan bitkisi azot bakımından fakir bataklık topraklarında yetiştiği için, azot eksiğini avlanarak giderir. Tırtıllar, böcekler, sinekler, arılar, kelebekler gibi hayvanlarla beslenmektedir. Hatta kurbağaları bile avlayabilirler.

Oldukça renkli ve dikkat çekici bir yapısı vardır. Venus fly trap bitkisi adıyla da bilinen sinekkapan, doğanın sunduğu en farklı bitki türlerinden biridir. Kapanları oldukça çekici görünür. Eklembacaklıları ve sinekleri kendine çeken tatlı aromalar ve nektarlarla doludur. Çevreye küçük hayvanların hoşlanacağı hoş kokular salar. Sinek kapan bitkisinin tadına bakmak isteyen bu hayvanlar bitkinin tuzağına düşerek yem olurlar.

Kapanın içinde hareketi algılayacak elektrik mekanizması ile donatılmış üç adet kıl vardır. İlk kıl tetiklendiğinde kapan hemen kapanmaz. Avın yeterli büyüklükte olduğunu anlamak için ya da yanlış alarm olmadığından emin olmak için diğer kıllardan en az birinin daha tetiklenmesini bekler. 20 saniye içinde ilk tetiklenen kılın tekrar tetiklenmesi durumunda da kapan hızlı bir şekilde kapanır.

Av bitkinin kapanını tetikler ve kapan büyük bir hızla kapanarak bitkiyi hapseder. Artık av için kurtuluş şansı kalmamıştır. Çırpındıkça kendini daha da zor duruma sokar. Sinekkapanı bitkisinin sindirim enzimleri devreye girerek avı yavaşça sindirir.

Kapanın kapanmasının ardından bitki sindirim enzimlerini salgılamaya başlar. Kurtulmak için çırpınan böcek daha da kötü sıkışır. Çaresiz kalan böcek ölür. Bitki avın büyüklüğüne göre birkaç haftada soğurma işlemini tamamlar ve kapan tekrar açılır. Kapan yanlışlıkla tetiklenmesi durumunda, birkaç saat içinde yeniden açılarak öldüren cazibesi ile yeni avlarını beklemeye davam eder.

Anavatanı ABD’nin güneydoğusundaki bataklıklar olan bu bitkiyi evinizde saksı içinde de rahatlıkla yetiştirebiliriz.

Canlı sinekkapan bitkisi oldukça hoş görünümlü bir bitkidir. Bu bitkiyi evinizde de uygun şartlarda, kolaylıkla yetiştirebilirsiniz. Venus fly trap bitkisi uzun ömürlü bir bitkidir. Uygun şartlarda 30 yılı aşkın bir süre yaşayabildiği bilinmektedir.

Canlı sinekkapan bitkisi satın alarak uzun süreli bir dost kazanmış olursunuz. Kendi ellerinizle bitkiyi beslemekten büyük zevk alacağınızdan eminiz. Ayrıca evinizdeki sinekler için de hoş bir yok edici kazanmış olursunuz.

Sinek kapan bitkisini yetişkin olarak alabileceğiniz gibi tohumdan yetiştirebilirsiniz.

Yorum ekle

Abone olmak için kaydolun

Marmaraereğlisi TEKİRDAĞ
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
Bu site "reCAPTCHA" ve "Google" tarafından korunmaktadır. | Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları
© 2024 | Tüm hakları bunubiliyormuydunuz.com' a aittir.