Yazıcıyı Kim İcat Etti

 

Dünyadaki ilk yazıcı 1938 yılında Chester Carlson tarafından icat edilmiştir. İlk yazıcıda kullanılan teknolojiye elektrofotografi; yani günümüzdeki ismiyle Xerox adı verilmiştir. Bu kuru baskılama tekniği sayesinde yazıcı teknolojisi ortaya çıkmıştır.

İlk Lazer Yazıcı Ne Zaman Üretildi
Günümüzde en çok kullanılan yazıcı çeşitlerinden biri olan lazer yazıcılar, ilk kez 1971 yılının Kasım ayında ortaya çıkmıştır. Xerox mühendisi olan Gary Starkweather, klasik Xerox (kuru baskı) yöntemine bir lazer ışını ekleyerek günümüzde kullandığımız lazer yazıcıların temelini atmıştır. Lazer yazıcıların geliştirilmesi ve ilk prototipin üretilmesi 1971 yılında gerçekleştirilmiş olsa da bu yazıcı tipinin kullanıcılara sunumu ilk kez 1977 yılında “Xerox 9700” isimli model ile gerçekleşmiştir.

İlk Mürekkep Püskürtmeli Yazıcı Ne Zaman Üretildi
İlk mürekkep püskürtmeli yazıcının tarih sahnesine çıkışı 1978 yılında gerçekleşmiş olsa da gerçekten başarılı olarak kabul edilen ve kullanıcıların da kabullendiği ilk inkjet yazıcı 1988 yılında Hewlett-Packard tarafından “Thinkjet” adıyla piyasa sunulmuştur.

Bu teknolojiyi ilk kez kimin bulduğu ve kullandığı ise tartışmalıdır. Canon ve Hewlett-Packard, birkaç ay arayla mürekkep püskürtmeli yazıcı modelinin patentini almak için başvuruda bulunmuştur. Hatta Canon’un mühendislerinden Ichiro Endo, 1977 yılında bu teknolojiyi kullanarak “Canon Bubblejet” isimli bir yazıcı üretmiştir. Ancak yazıcının hantallığı gibi teknik sorunlar sebebiyle yazıcı benimsenememiş ve rafa kalkmıştır. Geniş kitlelerce kullanılan ilk mürekkep püskürtmeli yazıcı Hewlett-Packard’ın “Thinkjet”i olmuştur.

Yorum ekle

Abone olmak için kaydolun

Marmaraereğlisi TEKİRDAĞ
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
Bu site "reCAPTCHA" ve "Google" tarafından korunmaktadır. | Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları
© 2024 | Tüm hakları bunubiliyormuydunuz.com' a aittir.