Yelkenli Tekne Parçaları

Ana Yelken;

Çift yelkenli teknenin büyük yelkenidir. Direğe bağlıdır. Ana yelken ipleri (iskotalar) yardımı ile kontrol edilir. Yelkene daha iyi form verebilmek için bazı en temel yelkenlerde yelkene paralel önden arkaya doğru doğru çıtalar bulunmaktadır.

Gurcata;

Gemilerde bir direk üstünde çanaklık kurmak için mauna kolları üzerine omurgaya aykırı olarak yerleştirilen kollar. Yelken teknelerinde direkten inen istralyaları açmak için kullanılan kollar. Yelkenli teknelerde direğin dengesini ayarlanmasını ve direğin kuvvetli şekilde omurgada durmasına yardımcı olan istralya tellerinin düzenli bir biçimde içerisinden geçtiği tekne bileşenleridir.

Cenova;
Gene iki yelkenli teknelerde (sloop arma) öndeki küçük yelkene flok veya Cenova denir. Öndeki yelken teknenin diğerini geçmiyorsa veya çok az geçiyorsa flok, %5’lik bir kısımdan fazlasını geçiyorsa ve direğin en tepesinden başlıyorsa cenova adını alır.
Baş Istralya;
Yelken direğinin ayakta durmasını sağlamayı başaran ve bu direği baştan destekleyen teldir. Özellikle büyük yelkenli teknelerde orsa seyrinde üzerine büyük yükler bindiği için sağlam olmalıdır. Gerilmelerinin belli ölçüleri vardır. Çok gergin veya çok boş olmaması için tansiyon ayarı yapılarak gerginliği ayarlanmalıdır.

Kıç Istralya;
Direği arkadan destekler gibi görünen tele de kıç ıstralya denir. Esas görevi sert havalarda gerilerek direği bükmektir ve bu sayede yelkendeki toru azaltmaktır.
Bumba;
Ana yelkeni alttan tutan ve direğe bağlı olan uzun ince parçadır. Görevi yelkeni alttan açık tutmak ve yelkenin formunu ayarlamaktır. Bumba oynayan bir parçadır. Rüzgara göre sürekli hareket eder ve ayarlanır. Özellikle sert havalarda rüzgar altına doğru manevra yaparken (boci tramola-kavança) ani ve çok hızlı hareket edebileceğinden dikkat edilmeli, dönüş dikkatli yapılmalıdır.
Direk;
Yelkenin yukarıda durması için gerekli en temel parçadır. Yelken direk yardımı ile basılır ve kullanılır. Uzunlukları ve yapıldığı malzeme tekne boyuna, tasarımına ve amacına göre farklılık gösterir.
Çarmıh;
Direği yandan destekleyen ve tutan teldir. Yelkenli teknenin sancağında ve iskelesinde olmak üzere iki veya daha fazla adet vardır. Yelken seyri sırasında özellikle rüzgar üstü çarmık teli üzerine büyük kuvvetler biner. Bu nedenden dolayı rüzgar altı teli biraz daha boş gibi görünür. Bunlarında ayarları tansiyon ölçümüyle hesaplanıp, yapılmalıdır.
Borda;
Teknenin yanlarına borda adı verilir. Denizdeki tüm teknelerde ve yelkenli teknelerde ortak kullanılmakta olan terimdir.
Baş;
Her teknede aynı adı alır. Baş kısımdır.
Kıç;
Her teknede aynı adı alır. Kıç kısımdır.
Baş Üstü;
Her teknede aynı adı alır. Baş üstü adı verilen kısımdır.

Yorumlar
1

Adsız
Mayıs 31, 2022

Güzel paylaşım teşekkürler

Yorum ekle

Abone olmak için kaydolun

Marmaraereğlisi TEKİRDAĞ
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
Bu site "reCAPTCHA" ve "Google" tarafından korunmaktadır. | Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları
© 2024 | Tüm hakları bunubiliyormuydunuz.com' a aittir.