Yellowstone Ulusal Parkı

Bu ulusal parkın içerisinde üç yüzden fazla gayzer vardır ve bunların en ünlüsü her doksan bir dakikada bir püsküren Old Faithful’dur. Yellowstone Ulusal Parkı’nda İki yüz doksandan fazla da irili ufaklı şelale vardır. Dünyadaki sıcak su kaynaklarının yarısı Yellowstone Ulusal Parkı’ndadır ve bu sıcak su kaynaklarının sayısı on bini aşıyor. ABD’nin en büyük, dünyanın ise en büyük üçüncü kaplıcası olan Grand Prismatic Spring de Yellowstone Ulusal Parkı’nda yer almaktadır.


Yellowstone Ulusal Parkı’nda ziyaretçiler yürüyüş, kamp, tekne gezisi, balık tutma gibi aktiviteler yapabilmektedir. 4.257.177 ziyaretçi ile 2016 yılında rekora imza atan parkta avcılık kesinlikle yasaktır.

Yalnızca yer altı kaynakları değil parkın ev sahipliği yaptığı canlı türleri de oldukça çeşitlidir. Kuşlar, balıklar, sürüngenler, memelerin yüzlerce türü Yellowstone Ulusal Park’ını yuva olarak benimsiyor. Parkta özellikle Kuzey Amerika Boz ayısı, bizon, antilop, çakal ve vaşaklar yoğunluğu ile göze çarpıyor. Yellowstone Ulusal Parkı bizon sürüsü, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en eski ve en büyük bizonu sürüsü olma özelliğini taşıyor.

Maalesef parkta her yıl orman yangınları meydana geliyor. Özellikle 1988’deki büyük orman yangınlarında parkın yaklaşık üçte biri yanarak kül oldu. Parkta ayrıca bin yedi yüzden fazla ağaç ve diğer vasküler bitki türleri yer alıyor. Bunların dışında egzotik sayılan yüz yetmiş tür bitki çeşitleri de var.

Yorum ekle

Abone olmak için kaydolun

Marmaraereğlisi TEKİRDAĞ
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
Bu site "reCAPTCHA" ve "Google" tarafından korunmaktadır. | Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları
© 2024 | Tüm hakları bunubiliyormuydunuz.com' a aittir.