Yılanlar Hakkında Hiç Bilmediklerimiz


Yılan kafası kesildikten sonra bile 1 saat gibi bir süre canlılığını korumayı sürdürür. Doğada 725 çeşit zehirli yılan vardır. Bu zehirli yılanlardan 250 tanesi ısırıkla bir insanı öldürebilir. Dünya’nın en zehirli yılanı Taipan yılanıdır. 2,5 metreye kadar ulaşabilen boyu, bir ısırığıyla 44 insanı öldürebilecek zehri ile çok tehlikeli bir yılandır. Yılanlar, kendilerine uygun ve sakin bir ortam bulurlarsa 3 yıl gibi uzun bir süre hiç uyanmadan uyuyabilirler. İnsanı tek ısırıkla öldürebilen zehirli yılanların kafasında pulluklar bulunur.

Zehirsiz yılanların başı oval ve düzdür. Boyunları yok denecek kadar incedir. Zehirli yılanların ise boyun kısmı sert ve belirgindir. Yılanı öldürdükten sonra 1 dakika yanına yaklaşmamanız gerekir. Yılanlar öldü sanıldığı zaman ani bir reflekse sokabilir. Yılanların boyu cinsine göre değişiklik gösterir. Piton yılanının boyu 7 metreye kadar ulaşırken iplik yılanının boyu 10 santimetre uzunluğundadır. Nadir bir tür olan çift başlı yılanlar yemek için birbirleriyle kavga ederler. Yılanların 112 milyon yıl önce 4 ayaklı sürüngen olduğuna inanılmaktadır. Yıllar geçtikçe evrimleşip ayaklarının yok olduğu düşünülmektedir.

Çıngıraklı yılanın kuyruğundaki kaslar dünyanın en hızlı hareket eden kaslarıdır. Kuyruğunun Sürekli sallanmasının sebebi de bu yüzdendir. Dünya’daki en zehirli yılanlardan birisi olan Kara Mamba yılanı ısırdığı bir insanı 45 dakika içerisinde öldürür. Brezilya’da yılan adası olarak bilinen dünyanın en çok yılan sayısını içerisinde barındıran bir ada bulunmaktadır. Ada’nın her bir metrekaresinde 11 yılan olduğu tahmin edilmektedir. Dünya’nın en ağır yılanı Güney Amerika’nın tropikal yağmur ormanlarında bulunan Anaconda’dır. Tahminlere göre bir Anaconda’nın ağırlığı 227 kilogram civarındadır. Zehirli yılanlar, dünyada her yıl 90.000 insanı öldürür. Yılanlardan daha ölümcül olan hayvan ise sivrisineklerdir. Sivrisinekler yılda 1 milyondan fazla insan öldürmektedir.

 Güneydoğu Asya’da uçan yılan olarak bilinen yılan türü 100 metre aralığındaki ağaçlara süzülebilme yeteneğine sahiptir. Engerek yılanları avını zehirledikten sonra diliyle onu takip eder ve ölüsünü bularak onu yutar. Yılanların kafaları hariç vücudunun hiçbir bölgesinde kemik bulunmaktadır. Zehirli yılanların ağzında iki adet zehir dişi bulunur. Zehirsiz yılanlarda ise bu dişler yoktur. Yılanların kulağı yoktur. Sadece çok düşük frekanstaki sesleri duyabilirler.

Yorum ekle

Abone olmak için kaydolun

Marmaraereğlisi TEKİRDAĞ
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
Bu site "reCAPTCHA" ve "Google" tarafından korunmaktadır. | Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları
© 2024 | Tüm hakları bunubiliyormuydunuz.com' a aittir.