Yıldırımlı Göl (Maracaıbo- Venezuela)


Maracaibo gölü Venezuella’da bulunan ve Dünya’nın en çok yıldırım alan yeridir. Bu ünvanıyla Guiness Rekorlar kitabında da yer almaktadır.

Bölgede neredeyse hiç dinmeyen bir fırtına mevcuttur. Her yıl ortalama 260 fırtınaya maruz kalan bu bölge Dünya’nın en elektrik yüklü yeri olmayı hak ediyor. Burada her gece ortalama 9 saat yıldırımlar sebebiyle aydınlanıyor. Bu yıldırımlar aynı zamanda doğal elektrik kaynağı olarak da kullanılıyor.

Yapılan araştırmalara göre; göldeki her kilometre kareye ortalama 250 yıldırım düşmektedir. Ocak ve Şubat aylarında azalan yıldırımlar, Ekim ayında zirveye çıkmaktadır. Ekim ayı içerisinde dakikada düşen yıldırım sayısının, en yoğun dönem olduğu gözlemlenmiştir. Bölgeye düşen yıldırımların neden bu kadar çok olduğuna dair uzun zamandır araştırmalar yapılmaktadır. 1960’lı yıllarda yapılan bir araştırmada, yerin altında uranyum deposu olduğu düşünülmüş, bunun da yıldırımları çektiği zannedilmiştir. Son yıllarda yapılan araştırmalarda ise, yer altındaki petrol yataklarının metan gazı bakımından zengin olduğu ve bu durumun havanın iletkenliğini arttırdığı düşünülmektedir. Fakat ortaya atılan bu teoriler tam olarak kanıtlanabilmiş değildir.

En çok üzerinde yoğunlaşılan konu ise, bölgenin topografisi ve rüzgârların bileşenleridir. Karayıp Denizi üzerinden gelen rüzgârlar, göl çevresindeki dağlar arasında sıkışıp kalmaktadır. Ovalarda ısınan ve nem taşıyan rüzgârlar, And Dağları’ndan inen soğuk hava ile karşılaşmakta ve fırtına bulutlarına dönüşmektedir. Buda bölgede yoğun görülen yıldırımların oluşmasına sebep olmaktadır. Tam olarak netlik kazanmamış olsa bile bu varsayım yoğun kabul görmektedir.

Venezüella tarihinde, bölgede oluşan yıldırım çarpmaları iki defa düşman saldırısının önlenmesine yardımcı olmuştur. 1595 yılında gizlice yapılan bir İngiliz saldırısında kullanılan gemiler, yıldırım ışığının aydınlatılması ile ortaya çıkmış ve saldırı başarısız olmuştur. Diğeri ise 1823 yılında Venezuela Savaşı sırasında, İspanyol kuvvetlerinin gizlice sızmaya çalıştığı zaman gerçekleşmiştir.

Catatumbo yıldırımları, bölgede yaşayan yerliler tarafından doğal bir deniz feneri olarak kabul edilmektedir. Gece gökyüzünü aydınlatan yıldırımlar, çevresine yaydığı ışıkla karanlıkta yön bulmaya yardımcı olmaktadır. Bu yıldırımlar oradaki doğal yaşamın bir parçası haline gelmiştir.

Yorum ekle

Abone olmak için kaydolun

Marmaraereğlisi TEKİRDAĞ
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
Bu site "reCAPTCHA" ve "Google" tarafından korunmaktadır. | Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları
© 2024 | Tüm hakları bunubiliyormuydunuz.com' a aittir.